Noile Coduri penale
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parola
    Recuperare parola

    Introduceti adresa de email asociata contului dumneavoastra.

    Un email cu noua parola si instructiunile de recuperare a fost trimis cu succes catre adresa specificata de tine.

  • Inregistrare

    Intra acum in comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirma

    Avocatnet.ro in cifre
    Comunitatea are 316.471 de membri si 5.835 de consultanti inregistrati care au contribuit cu 2.014.410 mesaje in forum.

Discutie Deductibilitate cheltuieli de intretinere pentru spatiu inchiriat

 
 
offline
Avatar 11

Data inregistrarii:
Sambata, 1 Martie 2008, 08:45

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 1 Mai 2009, 14:14

Buna ziua

Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.

In calitate de PJ am inchiriat o cladire de la o persoana fizica, pe baza de contract de inchiriere inregistrat la finante.
Intr-o parte din acel spatiu am sediul firmei si in alta parte imi desfasor activitatea. Facturile de utilitati sant emise pe numele proprietarului, persoana fizica, acesta detinand doua corpuri de cladire, de aceeasi marime,, deci o singura factura pentru ambele corpuri de cladire. Am incercat sa facem transcrierea contractelor dar procedura este complicata si costisitoare. In aceasta situatie se pot deduce cheltuielile cu utilitatile(gaz, electricitate) pe baza facturilor primite de la PF? Mentionez ca firma este neplatitoare de TVA deci nu se pune problema deductibilitatii TVA-ului.
Contabilul firmei spune ca acele cheltuieli nu sant deductibile din cauza ca facturile nu sant emise pe numele firmei dar eu imi amintesc ca am citit in Codul Fiscal ca ar fi deductibile binenteles doar procentul aferent spatiului inchiriat, adica in cazul meu jumatate din factura. Doar TVA-ul aferent acelor facturi este nedeductibil dar in cazul meu fiind neplatitoare de tva nu ma afecteaza.

Va rog sa imi spuneti daca am inteles bine sau daca contabilul are dreptate?

Va multumesc
 
 
 
offline
8.45

Data inregistrarii:
Vineri, 24 Aprilie 2009, 19:23

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Vineri, 1 Mai 2009, 15:06
incheiati un act aditional la contractul de inchiriere prin care sa mentionati ca cheltuilelile cu utilitatile proportional cu spatiul folosit se suporta de chirias
lunar pe baza unei copii de pe factura de utilitati pe care se va inscrie valoarea aferenta spatiului utilizat platiti contravaloarea utilitatilor proprietarului acesta semnandu-va pentru primire o dispozitie de plata, dispozitie pe care o veti inregistra in contabilitate prin articolul contabil 605=5311 cheltulieli care sunt deductibile la calculul impozitului pe profit
 
 
 
offline
Avatar 11

Data inregistrarii:
Sambata, 1 Martie 2008, 08:45

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 1 Mai 2009, 16:26
Corbalb, va multumesc frumos pentru raspuns.
 
 
 
offline
Avatar 11

Data inregistrarii:
Sambata, 1 Martie 2008, 08:45

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Marti, 5 Mai 2009, 14:56
Contabilul firmei spune ca aceste cheltuieli nu sunt deductibile fiindca in normele de aplicare a Codului Fiscal la art. 21 spune:Contribuabilul va justifica cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii aferente sediului cu documente legale, cum sant contractele incheiate cu furnizorii de utilitati si alte documente.

Acum eu nu imi dau seama ce pot insemna " alte documente", pot fi si dispozitiile de plata chiar fara contracte?

Multumesc
 
 
 
offline
Avatar 11

Data inregistrarii:
Sambata, 1 Martie 2008, 08:45

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Luni, 11 Mai 2009, 23:38
Mai are cineva vreo opinie in legatura cu acest subiect? Contabilul o tine una si buna ca sunt cheltuieli nedeductibile, dar oare are dreptate?
 
 
 
offline
8.45

Data inregistrarii:
Vineri, 24 Aprilie 2009, 19:23

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Luni, 11 Mai 2009, 23:45
incapatanat contabilul
spuneti-i sa procedeze cum v-am sugerat si asumati-va raspunderea...sunt deductibile in varianta pe care v-am propus-o
 
 
 
offline
3.83

Data inregistrarii:
Marti, 24 Martie 2009, 15:24

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Joi, 14 Mai 2009, 18:24
Inurma incheierii i unui act aditional la contractul de inchiriere prin care sa mentionati ca cheltuilelile cu utilitatile proportional cu spatiul folosit se suporta de chirias lunar pe baza unei copii de pe factura de utilitati pe care se va inscrie valoarea aferenta spatiului utilizat platiti contravaloarea utilitatilor proprietarului acesta semnandu-va pentru primire o dispozitie de plata.
Probabil ca la contabilitate nu a ajuns acel contract prin care se mentioneaza toate aceste aspecte si nu i s-a parut legal.
Atentie in acest caz nu se deduce si TVA aferent acestor facturi.
 
 
 
 

Discutie Deductibilitate cheltuieli de intretinere pentru spatiu inchiriat

Acest subiect este moderat de catre
carmen01011958,    MarianVasile,    george-neagu,    Iulian Manea



 

Statistici Forum

Mesaje astazi: 113
Total subiecte: 394316
Total mesaje: 2014410


 

Acum online

Utilizatori (29)
adicxu , Simon I. , adryan_ss2 , Noma , mariokempess , dobitoc , kasonizsolt , augura , gicu13 , yatzi , rolex , addrienne90 , user369 , tudorioan , AlexandruV , roxana93 , Leonard_P , empatie , marius cioca , Italian Style , elenadintroia , raduhanta , Anamelia , cara10 , Valeriu28 , cameliaeniko , ionica34 , gurtner , IonutPlescan

Consultanti (3)
patrascu razvan , Mihail_POPA , Car3men

Moderatori (3)
romascanu , tudorvaleriu , elga50

Administratori (0)
-

Astazi isi sarbatoresc ziua de nastere

Av. Pitei F. , pledant , alexmada , bahrim crina raluca , savic , PNV , misum , GIGI_GIGI007 , sorin@ , dsjcs , simionana , takikam , lavant , ovidiu_dum , ornelika , rapa , mircea_sorin2005 , cristina iftime , fannatura , ccm , cristina aonicesei , cristina aonicesei , remusraul , balasoiu marin , jimmyborca , georgescu_vera , avalozici , ZANFIR DOINA , ILEANA STAN , paraschivagrigorie , cristinasft , mutrix , vios70 , lumi_esek , LEGALN , FLORIN_ZAINEA , pure_law , FZAINEA , claudiana , georgeponea , bitoiu , ioval2003 , crisprecup , claualex , ASOCIATIABLOCMOLDOVITA , atenatrocin , Camelia Popa , caraman_codruta , sorrina , Egry Gelu , LAZAR ZOLTAN , iuchi , mariadum , nik2003 , rcry , gety , diana1234A , tundyuta , referenta1 , miche , LAZUR SANDA , vicktor , Peter Szabo , zaitev.mihaela , cornelia radoi , eurospot , lau_36 , mamica tanara , simona_toader68 , adriana.chiritescu , catalin.b , brdana , stroe silviu , florentinagorgan , vatrai , enenicolae21 , Ioana Kiss , dorina soare , mamimic , hdnarcisa , sarbu andreea , luthienna , raluca ionita , myre_flor , fodor adina , cristina_ilie , rodica.s , nicu1961 , Alina Gavril , danielconstantin , razvandmn , georgicutza95 , balasoiumarin , kurnikova , ramonapopescu , simonasopov , jorjinag , valieugen , constantadaniela , Aura821 , mariapalade , olteanudaniela , roxanabrancoveanu , bekoke , nelu210465 , Multitask , ady210474 , eleonora-georgeta , Adina Craciun , Alincostel_rusu , hadrian75 , gabriela_b_b , ela34

 

Cautare in forum

 
Publicitate in reteaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te inscrie GRATUIT in catalogul consultantilor Avocatnet.ro

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Deratizare Dezinsectie