Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Exista obligatia comunicarii NUP-ului inculpatului pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Exista obligatia comunicarii NUP-ului inculpatului pe care l-am reclamat?

Doresc sa stiu daca procurorul este obligat sa-mi comunice rezolutia de neincepere a urmaririi penale care a luat-o fata de inculpatul din dosarul penal pe care l-am reclamat
nu mai exista institutia neinceperii urmaririi penale.
In primul rand nu mai exista NUP conf. C.p.p., incepand cu 01.02.2014 soluţiile de neurmărire şi netrimitere în judecată sunt clasarea si renuntarea la urmarire penala.
Daca va referiti la ordonanţa de clasare, aceasta se comunică în copie persoanei care a făcut sesizarea, suspectului, inculpatului sau, după caz, altor persoane interesate. Dacă ordonanţa nu cuprinde motivele de fapt şi de drept, se comunică şi o copie a referatului organului de cercetare penală.
Art. 316 NCPP

Înştiinţarea despre clasare

(1) Ordonanţa de clasare se comunică în copie persoanei care a făcut sesizarea, suspectului, inculpatului sau, după caz, altor persoane interesate. Dacă ordonanţa nu cuprinde motivele de fapt şi de drept, se comunică şi o copie a referatului organului de cercetare penală.
Multumesc. Mai exista posibilitatea de a contesta actele procurorului?

Stiu sigur ca inculpatul "a primit NUP" cum s-a exprimat persoana care m-a informat, si nu mi s-a comunicat rezolutia, desi sunt dezinformat se pare si despre evolutia dreptului penal :)
Daca a primit NUP, a fost inainte de 01.02.2014, mergeti la Parchet sa va interesati daca la ei figureaza ca a fost comunicata ordonanta si catre dvs, termenul de plangere era de 20 de zile de la comunicare.