Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... reincredintare minor
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

reincredintare minor

in cazul in care eu consider ca, custodia copilului meu a fost data tatalui pe nedrept ma pot adresa la CEDO??dupa divort copilul a fost dat tatalui si cand am facut recurs acelasi lucru s a intamplat. ceva nu imi este clar pt ca pur si simplu nu aveau de ce sa incredinteze copilul tatalui..multumesc
Puteti face o actiune de reincredintare minor in care spuneti ca aveti un domiciliu stabil si servici, eventual faceti o ancheta sociala la domiciliul dvs.
La CEDO nu prea o sa aveti sorti de izbanda....insa daca sunteti nemultumita si doriti custodia copilului aveti posibilitatea sa faceti o cerere de reincredintare.
Totusi, poate ne ziceti si noua care motive au fost invocate de instanta cand a fost incredintat tatalui acel copil.
Este important de stiut si care este varsta copilului....acesta a fost audiat?
copilul va implini in august 10 ani atunci avea 5 ani si nu a putut fi audiat. in timpul procesului de divort eu nu eram in tara si cand am vazut ca au dat custodia tatalui m am dus in tara m am angajat ca vanzatoare si am facut recurs si s a pus problema ca aveam salariul mic si ca tatal impreuna cu bunicii paterni au venituri mai mari ca mine.pai ce treaba au bunicii paterni ca sa dovedeasca veniturile lor daca copilul este al meu??
Formulati o cerere de reincredintare .