Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... examen psihologic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

examen psihologic

in baza carui act legislativ trebuie ca electricienii sa efectueze examen psihologic?
Va multumesc.
Posibil sa fie reglementat acest lucru in Regulamentul din 16/02/2005 (Regulament din 2005) pentru autorizarea electricienilor care proiecteaza, executa, verifica si exploateaza instalatii electrice din sistemul electroenergetic, publicat in Monitorul Oficial nr. 152 din 21/02/2005 si pe care-l puteti gasi aici :
[ link extern ]
Studiati anexele aferente HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
pakos a scris:

Studiati anexele aferente HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

:offtopic:
User-ul solicita cadrul normativ in care un electrician trebuie sa efectueze un examen psihologic ... HG citat nu reglementeaza acest lucru ...:)
1. Intrebati si la ITM (Departamentul SSM). Exista niste fise medicale speciale pentru electricieni in care este prevazut si examenul psihologic.
2. Studiati si Legea 319/2006 privin sanatatea si securitatea in munca.
freeelis a scris:

pakos a scris:

Studiati anexele aferente HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

:offtopic:
User-ul solicita cadrul normativ in care un electrician trebuie sa efectueze un examen psihologic ... HG citat nu reglementeaza acest lucru ...:)

Fisa 99. Campuri electromagnetice neionizante din banda 0-300 GHz

Examen medical la angajare:
a) conform datelor din Dosarul medical
b) - examen oftalmologic (cristalin) - la indicatia medicului specialist de medicina muncii
- examen psihiatric - la indicatia medicului specialist de medicina muncii
- ECG
- glicemie
- hemograma completa
Examenul medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen oftalmologic (cristalin) - la 10 ani de la angajare si apoi din 3 in 3 ani
- examen psihologic sau examen psihiatric - la indicatia medicului specialist de medicina muncii
- ECG - anual
- hemograma - anual
- glicemie - anual
Contraindicatii:
 boli cronice ale sistemului nervos central
 boli psihice, inclusiv nevrozele manifeste
 boli cronice ale aparatului cardiovascular
 afectiuni hematologice (leucemii)
 boli endocrine: tiroida, hipofiza, gonade
 cataracta, glaucom, atrofie optica
 diabet zaharat
(E din Anexa citata de mine mai sus)
pakos, utilizator