Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... antecedent penal vs cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

antecedent penal vs cazier judiciar

Buna ziua
Pentru admiterea la Institutul National de Magistratura una din conditiile pentru acceptarea dosarului de inscriere este "lipsa antecedentelor penale" .
Pentru un licentiat in drept care a suferit o condamnare, in prezent fiind reabilitat de drept ( cetificatul de cazierul judiciar este fara mentiuni sau "curat" - verificat deja-) si care indeplineste toate celelalte cerinte, exista posibilitatea ca acest dosar de inscriere la INM sa fie respins?
Problema este practic urmatoarea:
Exista (notiunea de) antecedent penal in conditiile unui cazier fara mentiuni?
Multumesc
Eu zic asa: daca a intervenit reabilitarea atunci nu mai putem vorbi de antecedent penal. Practic, reabilitarea sterge cu buretele toate "petele" din cazier.
Asa, ar avea si sens, reabilitarea exista pentru a-i mai da o sansa unui om. De aceea sunt si perioadele de "asteptare" privind reabilitarea in functie de condamnarea pe care a primit-o cel in cauza.
De vreme ce a intervenit reabilitarea si cazierul este curat....nu vad de ce sa fie probleme.
In rest ....bafta la examen.
Pentru verificarea dosarului in vederea admiterii la anumite profesii,se intreprind verificari mai profunde,astfel incat exista posibilitatea sa se verifice CNPul dvs ,in evidenta caruia exista si va continua sa existe "fapta".
Succes
Prin institutia reabilitarii , inceteaza interdictiile , decaderile si incapacitatile ce rezulta dintr-o condamnare. Fiind reabilitat ,veti fi repus in drepturile ce le aveati anterior condamnarii. Dec i , orice antecedent penal va fi eliminat.
Avand in vedere institutia reabilitarii si consecintele ce decurg din aceasta - cazier curat sau fara antecedente - nu vad de ce dosarul ar putea fi respins de INM; una din conditiile de inscriere e lipsa antecedentelor si nu suferirea unei condamnari efective...trebuie insa ca persoana respectiva sa se bucure si de o buna reputatie (aici poate fi interpretabil)...oricum, multa bafta!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat