Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Plasarea fortei de munca in strainatate
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Plasarea fortei de munca in strainatate

Buna ziua,
O organizatie non-profit cu activitatea principala "Consultanta pentru afaceri si management" (cod CAEN 7022) se poate ocupa si de plasarea fortei de munca in strainatate?
Imi puteti spune ce pasi trebuie pasrcursi?
Potrivit legislatiei romane, pentru a fi agent de ocupare a fortei de munca in strainate trebuie sa fiti societate comerciala cu un anumit specific.

Astfel, potriit art. 5 din Legea nr. 156/2000:
Pe teritoriul României pot desfasura, în conditiile prezentei legi, activitati de mediere a angajarii cetatenilor români în strainatate societatile comerciale constituite în temeiul Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv filialele societatilor comerciale straine, înfiintate în România potrivit art. 42 si 44 din Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, care au ca activitate principala "Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca" cod CAEN - 7810, denumite în continuare agenti de ocupare a fortei de munca.

In urma modificarilor normative intervenite, nu mai este necesara acreditarea agentilor de catre Ministerul Muncii.

Agentii de ocupare a fortei de munca pot desfasura activitatea de mediere a angajarii cetatenilor români în strainatate daca îndeplinesc urmatoarele conditii:
a)dispun de spatiul si de dotarile necesare pentru buna desfasurare a activitatii, asa cum acestea vor fi precizate în metodologia de aplicare a prezentei legi;
b)au încadrat în munca personal cu experienta în domeniul fortei de munca;
c)au organizat o banca de date care sa cuprinda ofertele si solicitarile de locuri de munca în strainatate, informatii referitoare la conditiile de ocupare a acestora si la calificarile si aptitudinile solicitantilor aflati în evidenta lor;
d)au încheiat cu persoane juridice, persoane fizice si organizatii patronale din strainatate, dupa caz, contracte care contin oferte ferme de locuri de munca;
e)sunt înregistrati la inspectoratul teritorial de munca în a carui raza îsi au sediul.

Pentru o viziune in detaliu a problematicii studiati Legea nr. 156/2000 si H.G. 384/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, aplicabile in materie.

Condiţii pentru obţinerea autorizaţiei de funcţionare ca agent de munca temporară
Societăţile comerciale trebuie :
a) sa fie constituite potrivit legii şi sa aibă prevăzut în actul constitutiv, ca obiect de activitate, " Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă "- Cod CAEN 7450;
b) sa nu înregistreze debite la bugetul de stat, respectiv la bugetele locale sau provenind din neplata contribuţiilor de asigurări sociale, contribuţiilor de asigurări pentru şomaj, contribuţiei de asigurare pentru accidente de munca şi boli profesionale, precum şi a contribuţiilor pentru asigurări sociale de sănătate;
c) sa nu figureze în evidentele cazierului fiscal cu fapte sancţionate de reglementările financiare, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară;
d) sa nu aibă aplicate sancţiuni pentru încălcarea prevederilor legislaţiei muncii, comerciale şi fiscale;
e) sa constituie o garanţie financiară - care sa acopere contravaloarea a 25 de salarii de baza minime brute pe ţara, garantate în plata, la care se adaugă contribuţiile datorate de către angajator bugetului asigurărilor sociale de stat, bugetului asigurărilor pentru şomaj şi bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii.
Ok, multumesc mult pt. informatii.