Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore de noapte neplatite la cris-tim la soferi de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore de noapte neplatite la cris-tim la soferi de noapte

sint sofer de noapte la cris-tim ,depozit mogosoaia.lucrez o seara da si una nu ,de la orele 17:00 pina a doua zi la ora 07:oo.aproximativ 210 ore pe luna.nu beneficiez de week-end,de plata orelor de noapte,de ore compensatorii,de ore suplimentare.daca am atras atentia sefilor asupra acestor nereguli,acum urmez sa fiu dat afara.mi-au spus sa-mi bag demisia,ca altfel i-mi cauta motiv si ma da afara cu litera I.acum eu nu mai stiu ce sa fac.toti sefi sint mina-mina.oare ar putea cineva sa ma ajute?
Ati putea formula o sesizare la ITM, cu solicitarea pastrarii anonimatului; banuiesc ca nu numai dvs. sunteti in aceasta situatie.
Daca situatia se agraveaza si vi se va desface contractul individual de munca, veti contesta decizia in termen de 30 zile de la comunicare la tribunal, unde, cu siguranta veti castiga.
sdianaviolina a scris:

Ati putea formula o sesizare la ITM, cu solicitarea pastrarii anonimatului; banuiesc ca nu numai dvs. sunteti in aceasta situatie.
Daca situatia se agraveaza si vi se va desface contractul individual de munca, veti contesta decizia in termen de 30 zile de la comunicare la tribunal, unde, cu siguranta veti castiga.

Sesizarile anonime nu se iau în considerare şi se clasează, potrivit art.7 din OG nr.27/2002.
Buna ziua am si eu o nelamurire,Mi-am dat demisia la Cristim si am facut in aceea zi si lichidarea,problema e ca vrea sa-mi bage mie minusuri de inventar pe gat si mia zis ca nu imi semneaza lichidare pana cand nu se termin inventarele pe cele 2 magazine.
in cazul asta ce este de facut sa-mi iau toata lichidare sau sa nu imi ia din bani asa au facut cu toti angajatii

In cazul in care nu va achita drepturile salariale restante , va puteti adresa ITM-ului si/sau instantei de judecata.