Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Procedura casare mijloace fixe si obiecte de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Procedura casare mijloace fixe si obiecte de inventar

Buna ziua,
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru casarea unor mijloace fixe si obiecte de inventar. In mod normal se numeste o comisie, comisie care in baza unui proces verbal (doc care respecta un continut anume) dispune casarea anumitor mij fixe si obiecte de inventar. Totusi, va rog sa-mi spuneti care sunt actele normative si cu ce se mai completeaza procedura in afara de cele prezentate.
Multumesc frumos
e vorba de casarea obiectelor de inventar la societati comerciale sau la institutii publice?
la institutii publice
Ordonanta 112/2000
H.G.909/29.12.1997 - art21,22,23,24
Legea 15/24.03.1994-art.21,22,23
Ordonanta 81/28.08.2003-art.22
H.G.841/23.10.1995
L215/2001-art.122
pasii care trebuie urmati sunt urmatorii:
1. propunere de casare,
2. dispozitie de constituire a unei comisii de casare a unor mijloace fixe sau obiecte de inventar,
3. listele de casare,
4. proces verbal de casare semnat de comisia de inventariere, si cu aprobarea conducatorului unitatii
Societate comerciala.
veronica79 a scris:

la institutii publice
Ordonanta 112/2000
H.G.909/29.12.1997 - art21,22,23,24
Legea 15/24.03.1994-art.21,22,23
Ordonanta 81/28.08.2003-art.22
H.G.841/23.10.1995
L215/2001-art.122
pasii care trebuie urmati sunt urmatorii:
1. propunere de casare,
2. dispozitie de constituire a unei comisii de casare a unor mijloace fixe sau obiecte de inventar,
3. listele de casare,
4. proces verbal de casare semnat de comisia de inventariere, si cu aprobarea conducatorului unitatii

Dar la un ONG cum este ? Ca la institutii publice sau mai simplu ?

Ma intereseaza in primul rand daca trebuie o dovada ca resturile au fost predate undeva.

Multumesc !

ATX
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca in aceeasi perioada de timp se poate face casarea in urma inventarierii din 2010 si inventarul pe 2011 la aceeasi gestiune dintr-o institutie publica. Daca din comisia de inventariere si de casare poate face parte acelasi contabil care are in evidenta gestiunea respectiva. Un articol din lege care face referire la aceste probleme m-ar ajuta foarte mult.

Va multumesc anticipat,
Oana