Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Principiul - ceea ce nu este interzis este permis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Principiul - ceea ce nu este interzis este permis

Va rog sa ma ajutati la urmatoarea intrebare:
- unde as putea gasi mentionat pricipiul ceea ce nu este interzis este permis?
in dreptul roman:D : honeste vivere, alterum non laedere, suum quique tribuere..
Se aplica si pentru actele normative in vigoare.
sunt universal valabile.. acolo unde legea tace, nu se poate considera ca fapta ar fi infractiune, contraventie, delict civil, s.a.m.d.:)
si inca ceva: e posibil ca legea speciala sa taca, dar poate e prevazut ceva in legea generala.. daca nici in aceasta, verificati cutuma, jurisprudenta, doctrina.. nu va avantati asa usor sa invocati acest principiu.. nu prea sunt situatii care sa nu fie reglementate
Petre Enache, Avocat
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
blackjack, utilizator