Intreaba in Forum

Serviciu util cand ai o intrebare si ai vrea un raspuns rapid care sa te lamureasca

Scrie intrebare in Forum

Cere o oferta in Bursa de Servicii

Serviciu util cand ai de rezolvat o problema si ai nevoie de ajutor de specialitate (reprezentare in instanta, consultanta, cadastru, contabilitate etc.)

Cere oferta in Bursa
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parolă
    Recuperare parolă

    Introduceţi adresa de email asociată contului dumneavoastră.

    Un email cu noua parolă şi instrucţiunile de recuperare a fost trimis cu succes către adresa specificată de tine.

  • Înregistrare

    Intră acum în comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirmă

    Avocatnet.ro în cifre
    Comunitatea are 334.266 de membri si 6.090 de consultanţi înregistraţi care au contribuit cu 2.170.736 mesaje in forum.

Discuţie Trecere la plata TVA - PFA

Du-te la pagina:  1 2 3
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Joi, 21 Mai 2009, 12:24

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Martie 2010, 00:46

Buna ziua,

Sunt un PFA la norma de venit care va depasi in curand limita plafonului de scutire Am cateva intrebari legate de trecerea la TVA.

Cum trebuie sa procedez? Eu voi factura in luna aprilie o suma in urma careia voi depasi limita. Ca sa ma inregistrez ca platitor de TVA este suficienta depunerea declaratiei 070 pana la data emiterii facturii? Cum trebuie completata? Este suficienta bifarea in sectiunea E paragraf 1.6?
Alte acte sunt necesare?

Mentionez ca am un singur contract de prestare servicii pentru o firma din strainatate (UE) la care lucrez la sediu (in Belgia). Firma este platitoare de TVA. Nu imi este clar conform carui paragraf din Codul Fiscal voi fi scutit de TVA. Stiu in principiu ca intre tarile din Uniunea Europeana daca ambele sunt platitoare de TVA atunci TVA este 0 in Romania. Dar pentru ca prestez serviciile in Belgia se schimba situatia? Eu am gasit doar Art. 133 din Norme alineat 6 din care inteleg ca locul prestarii serviciilor este Belgia deci sunt scutit de TVA in Romania.
(6) Un contract global reprezintă un acord de afaceri care poate acoperi toate serviciile prestate către o persoană impozabilă. Pentru serviciile prestate în baza unui astfel de contract global, care urmează să fie utilizate în mai multe locuri, locul de prestare este considerat în principiu locul în care beneficiarul şi-a stabilit sediul activităţii sale economice. În situaţia în care serviciile care fac obiectul unui astfel de contract sunt destinate a fi utilizate de către un sediu fix şi acest sediu fix suportă costurile respectivelor servicii, locul prestării acestora este locul în care se află respectivul sediu fix.

Este corect ca daca locul prestarii serviciilor nu este Romania atunci operatiunea este scutita de TVA?
Imi puteti spune va rog conform carei norme ma incadrez la scutirea de TVA?

Multumesc anticipat pentru ajutor,
Aurel
 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Luni, 2 Februarie 2009, 08:01

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Martie 2010, 07:22
Mai intai as avea o intrebare: Veti trece de plafonul de scutire in acest an (= ati emis in acest an, 2010 facturi in valoare mai mare de 35000 Euro la cursul de aderare)?

Pentru a depune declaratia 070, veti avea nevoie de o copie de pe certificatul de inregistrare fiscala.

Daca va declarati platitor de TVA inseamna, in mod evident, ca NU sunteti scutit de TVA, insa puteti sa facturati fara TVA, cu mentiunea "scutit cu drept de deducere" (daca locul prestarii este sau este considerat a fi in Belgia). Am avut o situatie similara cu ocazia unui control fiscal pentru rescuperarea TVA la o firma, unde firma respectiva a prestat servicii de informatica unei firme straine din EU -- in acel caz (dupa o lunga discutie si studierea paragrafelor corespunzatoare) s-a stabilit, ca locul prestarii este considerat a fi in EU/strainatate (exista un contract incheiat intre furnizor si prestator in limba engleza).

Din pacate nu stiu pe de rost norma, pe baza caruia firma respectiva era indrituita sa factureze fara TVA, dar daca gasesc ceva, o sa comunic.

 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Joi, 21 Mai 2009, 12:24

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Martie 2010, 11:21
Nu am depasit plafonul inca. Insa valoarea contractului meu se modifica incepand cu luna aprilie si stiu ca voi depasi limita cand voi emite factura pentru luna aprilie pe 1 mai 2010.
 
 
 
offline
14

Data înregistrării:
Duminica, 28 Martie 2010, 10:47

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Martie 2010, 18:17
acum cum facturati firmei din belgia?
ca regula generala, deveniti platitor de tva incepand cu 1 a lunii urmatoare celei in care depuneti cererea de inregistrare.
cererea de inregistrare se depune in maxim 10 zile de la sfarsitul lunii in care se atinge/depaseste plafonul.
 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Joi, 21 Mai 2009, 12:24

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Martie 2010, 19:22
Multumesc pentru raspunsuri.
Deci avand in vedere ca voi depasi plafonul pe data de 1 mai 2010 cand voi emite noua factura pentru serviciile prestate in luna aprilie, pana pe 10 iunie pot sa depun cererea de inregistrare.

Ma puteti ajuta cu normele din Codul fiscal conform carora m-as incadra la facturarea fara TVA? Dupa cum inteleg acest lucru lasa loc la interpretari...
 
 
 
offline
14

Data înregistrării:
Duminica, 28 Martie 2010, 10:47

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Martie 2010, 19:52
eu v-am intrebat ceva la care nu mi-ati raspuns.
in acest moment, cum facturati catre firma din belgia?
v-ati inregistrat in scopuri tva conform art 153^1 pentru prestari intracomunitare de servicii?
 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Joi, 21 Mai 2009, 12:24

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Martie 2010, 21:53
Imi cer scuze. Nu am stiut la ce va referiti. E prima oara cand aud de acest articol, oricat am incercat sa ma informez cat mai corect. Nu sunt inregistrat in scopuri de TVA... Pana acum in 2010 am emis doar o factura pentru luna martie; inteleg ca trebuia sa ma inregistrez in scop de TVA inaintea prestarii serviciilor. Ce pot sa fac acum?

M-am uitat repede si in Codul Fiscal din 2009; mi se pare ca prevederile Art. 153 s-au modificat; sunt valabile doar incepand cu 2010? Am facut livrari de servicii intracomunitare si anul trecut; am emise doua facturi...
 
 
 
offline
14

Data înregistrării:
Duminica, 28 Martie 2010, 10:47

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Martie 2010, 22:00
incepand cu 2010 trebuia sa va inregistrati si ulterior sa depuneti decl. 390.

nu cred ca e mare problema pt o factura. mergeti chiar maine si solicitiati inregistrarea, iar pana pe 15 aprilie depuneti decl. 390 si nu cred ca veti primi amenda.
 
 
Du-te la pagina:  1 2 3
 

Discuţie Trecere la plata TVA - PFA

Acest subiect este moderat de către
carmen01011958,    george-neagu,    Iulian Manea,    ioanbutariu



 

Statistici Forum

Mesaje astăzi: 73
Total subiecte: 426510
Total mesaje: 2170736


 

Acum online

Utilizatori (79)
labuta , ilvermar , myrose , flower2014 , chirieci , soucadan , demeterelemer , MariusDorin , Bogdan-George , ANDAILIESCU , NICOFLU , thran , antalrob , LIVIU NISTEA , roxana69 , ELENAFARCAS , Mihai261348 , cataciobi , sisgog , Baciuc Claudiu , shomo , Anda43 , Goguvoinicu , puru geta , ndan57 , lorymer , IONICA VADUVA , trandafir2 , do , vasile1977 , Bruta , viktorV , calciu77 , cristi111us , miha2766 , alexdumi98 , gimimic , SimonescuC , katerinaaa , iondragomir , marusca , oanaportar , Danaioana , M_Manuela , vpatrana , scurpin77 , tatianaardeleanu , ionion2000 , ion g , Allexxandra85 , adrianaion , Doinitza58 , d_tudorica , danny222 , Popescupop , stelw19621 , Viovas , Tarzan2012 , ValeriuIon , vestmar , nick_docan , cristimar , meiulianaelena , John2013 , ausfahrt , irinavasiliu , carbodan , ionutfazacas , adriana_lungu , aum300 , aleko27 , biroticatm , crina petran , okisz , popescudumitru , GEORADU1971 , popescul , elenazan , rusnicu

Consultanţi (11)
dicrival , Car3men , Cristi2011 , adolfinapop , LegisPeritum , mina_gabriela_1980 , atticus , misu22 , CitirigaPaul , nyko , Conta-Tulcea

Moderatori (5)
Adriantot , legally_aid , freeelis , gi-jane2 , AVLIL

Administratori (0)
-

Astăzi îşi sărbătoresc ziua de naştere

irina petcu , bambi , kat , ELENATOD , steel , florin102 , emmaa , cupauefagol , andrei_cobra , iliegiony , ancaf27 , jenyca , OLC27 , axelatrei , marianbv , unicat , ovip , ioana_vintea , daniela.abalaru , JIROSMIHAI , georgeu82 , batalin , ciufunici , barok.gyongyi , deliad , camygabriela , therwo , lilianar , marioara , marioara , chrysi , cess , mspatariu , consuello , petana , ileanaoana , mara.radu , ciopronnicolaeaurelian , genaA , cristina27 , alinaandreea , cristinatodirica , luslucian , camigheo , coromadaniel , ioboco , robbyman27 , moisei_amalia , Gabriel Huides , chrismark , dbcyprus , lorena4045 , M18axu , carina_florea , danibranescu , medrea florin , nico_75 , oanaandreeutza , catalin75 , andryx_st , tuzmor , remus28m , miruna27 , zsuzsannao , naiade , unuplusnuoa , doina272000 , RAMOnaBC , Andrei Lucian Ionut , viscontelli , Kaleidoscope , alinadaca , stanescu catalin , licutaa , Adela.Alexandra , NBogdanA , gabiluiza.gherasim@yahoo.com , costelo_ckr , ovidiu busueoc , tamara.o , terecote , Simona27Sica , bso27 , vyyoleta , andrei daniel , Sanda67 , nikama , furtd , micka27 , jovi_jo , gheorghe27 , andreiVs , CLEO77 , GRAM HANS HELMUT , iiancu.corina , dan adrian , Andr33@ , miorita54 , vector , BERCARU FLORENTINA , zazutzu , brasovbrasov , danastanga , visan catalin , a_diaconu , constantinb , IONICA VADUVA , gabrielapopescu , chirolio , ashantyk , artenemaria , ionut avr , carment61 , tzeasta , ralucutzzaa , gabi_65 , iuliaiulia1972 , cristeanaum , dana76tm , david32 , andithewiz , Meina , Mari1975 , Dumitresc , noss , danielanuntasu , alexboy , delia3 , czfrmaria , tybysor2002 , zsu62 , ovidiuVel , danaf1988 , stefanmicu00 , leon27ro , lucian1980 , pusa2mimi , anshin , Bestluci

 

Cautare in forum

 
Publicitate în reţeaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te înscrie GRATUIT în catalogul consultanţilor Avocatnet.ro

Urmăreşte noutăţile AvocatNet.ro

Lasă mai jos adresa de email şi te ţinem la curent gratuit cu analize, ştiri şi informaţii utile. Peste 100.000 de oameni au ales să ne urmarească pe email.

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Funkykids Deratizare Dezinsectie Carbon solutions global Eden Spa Marketizator.ro