Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Caut lichidator Banca Internationala a Religiilor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Caut lichidator Banca Internationala a Religiilor

In luna octombrie 2015, dup ace am procedat la intabularea imobilului
proprietatea mea si a sotiei, am constatat cu uimire ca inca exista sarcini asupra
acestui imobil, astfel incat am contactat BIR pentru radierea unei ipoteci veche de peste 17 ani, care a garantat un credit care a fost stins inca din anul 1999 anterior intrarii bancii in faliment, astfel incat obligatia preexista acestei stari de fapt si de drept.
In conformitate cu prevederile art. 1800 C>civ., o modalitate de stingere a
ipotecilor se realizeaza prin stingerea obligatiei principale (care asa cum am aratat mai sus s-a stins).
Astfel, mi s-a inmanat un document (atasat la prezenta) prin care mi se
comunica ce anume documente sa prezint si ce taxe sa achit catre Notariatul
Bancii.
Am achitat taxa conform solicitarilor si am trimis documentele solicitate.
Mi s-a comunicat ca timpul de rezolvare este de circa 2 saptamani dar acum
suntem in ianuarie si dupa mai multe telefoane, insistente am fost trimis la
plimbare, spunandu-mi-se ca Banca nu are lichidator.
Ce pot face in cazul acesta? La cine pot apela pentru radierea ipotecii?
Asteptati ca instanta sa numeasca un lichidator si luati legatura cu el. Verificati periodic Buletinul procedurilor insolventei pentru a vedea stadiul dosarului de insolventa al BIR.