Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmostenire

Cand poate fi un urmaș dezmostenit? În ce fel isi poate pierde dreptul? Dacă părintele lasa averea în timpul vieții lui altcuiva,urmașul isi pierde dreptul la proprietate si alte bunuri ?
Se poate dezmosteni prin testament sau trebuie renegat în timpul vieții?
Nu există în lege termenul dezmoștenire.
Fiecare face ce vrea cu averea pe timpul vieții. Dacă o vinde cât trăiește, nu mai rămâne de moștenit.

Se poate încheia la notar un contract de întreținere, și averea va rămâne celui/celor care au avut grijă de proprietari la bătrânețe.
Dapix, utilizator
In legislatia romana nu exista dezmostenirea/renegarea, in sensul de excludere expresa a unui mostenitor.
Dar, se poate vorbi despre o asa-zisa dezmostenire indirecta, daca defunctul si-a instrainat toata averea pe timpul vietii sau a lasat un testament catre o alta persoana.
Mai pe romaneste, daca nu mai ramane nimic de mostenit.

Cu toate acestea, legea prevede ca o anumita categorie de mostenitori (mostenitorii rezervatari) nu poate fi inlaturata in totalitate de la mostenire.
Mostenitorii rezervatari sunt: sotul supravietuitor, descendentii (copii, nepoti stranepoti etc) si parintii defunctului.
Daca, de exemplu, persoana nu e casatorita, nu are copii si nici parinti in viata si decide sa lase prin testament toata averea sa lui X, se considera ca indirect, celelalte rude (frati/surori, veri primari, unchi matusi etc) au fost dezmostenite.

Legea le stabileste mostenitorilor rezervatari o parte, o cota din mostenire, pe care defunctul nu o poate incalca. In caz contrar, testamentul se reduce. Sau in termeni populari "se ataca".
Exheredarea este interzisa, conform prevederilor legale aplicabila.

Intr-adevar, in timpul vietii, parintii dispun de bunurile lor dupa cum doresc.

Fiecare dispune de dreptul de proprietate, in mod liber si neingradit.

Insa copiii au calitatea de mostenitori rezervatari, rezerva succesorala a lor este protejata prin efectul legii.

Clasa succesorilor rezervatari este formata din urmatorii succesibili:
-sotul supravietuitor.
-copiii.
-parintii.

Donatiile , respectiv testamentele sunt supuse reductiunii (desfiintarii) in instanta.

(acestea sunt acte cu titlu gratuit).

Instanta de judecata dispune modalitatea in care este efectuata reductiunea:
-in natura , prin restituirea bunului.
-prin echivalent banesc.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat