Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Carnet de comercializare pentru vanzari online
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Carnet de comercializare pentru vanzari online

Buna ziua!

Pot fi folosite atestatul de producator + carnetul de comercializare pentru vanzari online de legume? Sau pot fi folosite doar in piete?

Multumesc!
Bună ziua!

Atestat de producător reprezintă documentul eliberat persoanei fizice care desfăşoară activitate economică în sectorul agricol, valabil pentru titularul acestuia, şi care atestă calitatea de producător agricol persoană fizică.

Conform Legii nr. 145/2014, carnetul de comercializare este documentul utilizat de persoana fizică deținătoare a atestatului de producător, precum și de soțul/soția, rudele/ afinii de gradul I, după caz, pentru exercitarea actului de comerț cu ridicata sau comerț cu amănuntul al produselor agricole obținute în ferma/gospodăria proprie. Vânzarea produselor cumpărate de la terțe persoane în baza carnetului de comercializare este interzisă.

Carnetul de comercializare va fi utilizat exclusiv pentru produse vegetale, zootehnice și apicole.

Prin urmare, cele două acte sunt necesare pentru comercializarea produselor agricole obținute în gospodăria proprie, indiferent că se vând în piața sau online. Cu toate acestea, aveți nevoie de un srl care sa aibe ca obiect de activitate vanzarea prin intermediul caselor de comanda sau pe internet.
Multumesc pentru raspuns! O zi frumoasa.
Buna ziua!!Sunt producător de flori!Am o întrebare pot folosi carnetul de producător că si chitanta sau factura și pt firme?Sau că producător pot da file din carnet doar persoanelor fizice? Mulțumesc