Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum ma pot convinge ca acest anunt de angajare este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum ma pot convinge ca acest anunt de angajare este corect si legal, daca se cer bani si date personale inainte de angajare

In urma analizei CV-ului dumneavoastra ati fost selectat pentru a doua etapa a preselectiei pentru ocuparea postului din cadrul companiei PayPall Europe Romania. Pentru cele doua posturi oferite pentru punctul de lucru din orasul tau au fost selectate 4 persoane urmand ca doua dintre ele sa ocupe efectiv aceasta pozitie.
Pentru a va inregistra dosarul in vederea sustinerii interviului "face to face" in sesiunea din luna martie (24 martie 2017) cu angajatorul PayPall, o sa fie nevoie sa-mi furnizati o copie de pe ultimul act de studii, o copie de pe actul de identitate si sa achitati taxa de obtinere cazier UK & Europe (CRB Check) in valoare de 30 lei. Cazierul "CRB Check" este in fapt formularul 115 emis de Autoritatea britanica pentru supravegherea persoanelor din spatiul comunitar si nu contine date cu caracter personal - contine doar mentiunea in clar daca persoana este inregistrata cu fapte de natura penala pe teritoriul UE. Angajatorul doreste si este obligat de legislatia britanica (acolo este sediul central pentru Europa) sa obtina acest formular pana in data sustinerii interviului. Astfel va verifica daca ati desfasurat activitati ilicite la vreun alt operator economic din alt stat european sau daca ati savarsit vreo fapta de natura penala pe teritoriul UE.
In cazul in care nu veti fi angajat, taxa achitata se va restitui sub forma unui bon valoric (in valoare de 100 ron) care sa acopere ziua de lucru pierduta cat si eventualele cheltuielile de deplasare pana la locatia unde se va desfasura interviul.
Plata taxei de cazier se va realiza in contul companiei Google Wallet de bitcoin. Acest lucru este relativ usor de realizat oriunde in Romania iar suma se va achita in lei la bancomatele Qiwi ([ link extern ] .
Pentru bancomatele Qiwi plata se va efectua pe adresa de e-mail: paypallro@gmail.com .
Pentru bancomatele Zebrapay depunerea se va efectua utilizand codul de portofel (nr. cont): 1P7KxQjFuT9aYGydf4HgPG9NFGLGSnoHk2 .
Chitanta ce demonstreaza achitarea taxei de cazier cat si celelalte copii se vor trimite prin e-mail si se vor atasa la dosarul candidatului, colegii mei urmand sa va contacteze telefonic pentru a va trimite invitatia personalizata la interviul ce se va desfasura in data mentionata anterior. Locatia desfasurarii interviului va fi prezentata in invitatia primita de fiecare candidat.

Cu stima, ...........................

...................... - Human Resource Manager Paypall Europe - Romania

PayPall Europe

Address: Saxon Wharf, Lower York Street
Zip Code: SO14 5QF
Place: Northam, Southampton
Country: United Kingdom
E-mail: PayPallro@gmail.com
Web address: [ link extern ]
Puteti contacta direct PayPall prin Customer Service sau direct aici [ link extern ]
Buna ziua,

Este teapa.
Acest tip de mailuri au mai fost trimise ca fiind din partea unor companii care inspira incredere, cum ar fi Google Wallet Europe.
Admin, administrator
Va multumesc. Oare BestJobs nu sesizeaza. Nu-i trage nimeni la raspundere?
Multumesc frumos. Am trimis urmatorul mesaj catre adresa de e-mail PayPal‎ro@gmail.com:
Buna ziua,
Cazierul se elibereaza de catre politie si nu am de ce sa va trimit bani in conturile specificate de dvs. Din experienta pe care o am, nu mi-a cerut nimeni cazierul si copia CI inainte de angajare. Am sa verific, daca cele solicitate de dvs. sunt corecte si legale. Bineinteles ca nu am primit niciun raspuns si nici anuntul nu mai exista, ceea ce inseamna ca este sigur TEAPA. Am publicat acest mesaj sa vada si alti cititori.
Floarea Cring, Consultant credite si finantari
Erau mai multe indicii ale unui anunt fals:
- In primul rand paypal e cu un L nu cu doi.
- Nicio firma serioasa nu foloseste ca si adresa de contact un email de forma @gmail.com/yahoo.com, etc. Majoritatea firmelor serioase au domenii web cumparate si automat adrese de mail de forma xulescu@firma1.com ....