avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate grdnru

Activitate grdnru

Va multumesc pt raspuns; aceasta prevedere este valabila in cazul in care "accidentul nu face obiectul unor cercetari efectuate de autoritatile publice". In cazul de fata exista dosar de cercetare penala deschis la Parchet - iar Politia face cercetari (pt a identifica autorul necunoscut ). Numarul specific al dosarului este de altfel mentionat in adresa Politiei care a fost depusa la Asirom.
In acest caz, care ar fi obligatiile asiguratorului?
Va multumesc,
Buna ziua, am un autoturism care a fost lovit (fiind parcat) de o masina fara numere. Politia a investigat cazul si a aflat ca masina are RCA Asirom si polita valida dar a fost declarata furata ulterior. Am deschis dosar la Asirom in baza unei adrese de la Politie care precizeaza care a fost vehicululul implicat (vinovat si circumstantele accidentului). Masina este foarte probabil dauna totala, nu este deplasabila si am dus-o in service pt a i se face constatarea. Acolo am deschis dosarul si constatatorul Asirom mi-a dat o hartie cu lista daunelor cu care mi-a spus sa merg la sediul central pt a mi se calcula suma de despagubire (service-ul nu a mai efectuat expertiza pt ca ar fi fost contra cost si pt ca si constatatorul inclina spre dauna totala).
La sediul Asirom mi se spune ca dosarul e la un anumit domn si mi se da un numar de telefon sa il contactez. Dupa multe incercari, la acel numar mi se spune ca nu exista dosarul; dupa 15 minute, la acelasi numar mi se spune ca exista, dar ca mai trebuie sa completez o cerere tot la sediul central, si ca in 15 zile se va da o rezolutie, dar sa ii mai caut eu...e posibil sa nu se plateasca si nu stiu care este suma de despagubit.
Masina este in continuare in service - stationarea acolo fiind contra cost. Asiromul nu vrea sa comunice nici o decizie, ce ma sfatuiti? Din cate stiu, ei trebuie sa despagubeasca chiar daca autorul e necunoscut , insa pare ca trag de timp, dau informatii contradictorii sau nu sunt de gasit.
Multumesc anticipat pt raspunsuri.