avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate Eyeobs

Activitate Eyeobs

Buna ziua! Am o problema si tare mult as aprecia daca mi-ati putea fi de ajutor. Am incercat sa refinantez un credit bancar contractat in anul 2022, la RALFI IFN, parte a GARANTI Bank. La data contractarii, in anul 2022, nu au fost probleme. Acum, acestia au fuzionat, cred cu Garanti Bank, caci imprumutul meu a trecut la Garanti, (eu nefiind insa notificat). Problema mea este ca am incercat sa fac o refinantare si Garanti Bank nu mi-a aprobat-o pe motiv ca figurez la ei cu doua executari silite din 2015, acestea fiind desfiintate. Atentie, nu cu intarzieri la plata ratelor creditului care este in derulare, ci cu doua executari silite desfiintate prin hotarari judecatoresti. Intr-adevar, m-am judecat cu TBI BANK si am castigat in instanta, executarea silita fiind desfiintata definitiv. Intrebarea mea este: Cat timp au legal voie sa detina in sistemul lor asemenea informatii, executari silite, popriri, etc., cred ca tin de date cu caracter personal, nu? Au trecut totusi 8 ani...Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția pretentii cu martori mincinosi
Am depus si o plangere la politie pt. santaj si amenintari, fals in inscrisuri, dar nu cred ca voi ajunge prea departe, pt ca...sunt politist si mi s-a atras atentia cu codul deontologic si profesional, ca intra pe ,,felie,, cei de la 2 si un sfert. Ce sa fac?? Ce temei legal sa impin, caci martorii reclamantului mint, e clar, caci s-a consemnat in acte.Eu nu mai pot aduce alt martor...
Răspuns la discuția pretentii cu martori mincinosi
Deci se va explic. Martorii mei nu au fost acceptati. Motiv: afini, cumnati. Martorii reclamantului, unul a declarat si s-a consemnat ca nu a fost prezent la intocmirea chitantelor, ceea ce a intrat in contradictoriu cu celalalt martor, tot al reclamantului. Judecatorul este influentat, pt ca unul din martorii reclamantului este fiu de mare procuror, iar avocatul reclamantului, prieten cu judecatorul. Mie mi-a fost impus un termen de 7 zile sa mai vin cu un martor, ceea ce nu prea reusesc, pt ca reclamantul este un camatar. Ce as putea face, daca nu am martor nici la acest termen si daca solutia Instantei va fi favorabila camatarului?Va rog mult, pierd teren, iar adevarul iese la iveala din declaratiile martorilor reclamantului, adica mint.
1.Ce se poate face contra unui martor care semneaza o chitanta de mana la reclamant acasa, nefiind de fata la intocmirea chitantei iar in instanta recunoaste acest lucru?
Dar daca sa presupunem ca paratul pierde, procesul, desi in proces sunt clare declaratiile martorilor reclamantului ca fiind false. Presupunem ca paratul pierde, deoarece judecatorul favorizeaza reclamantul, iar paratul este e constrans sa mai aduca un martor, ceea ce nu poate face.Poate paratul sa castige la recurs, daca se dovedeste marturia mincinoasa a marotrilor reclamantului ? Dar daca depune plangere pentru marturie mincinoasa pentru martorii reclamantului ?
Răspuns la discuția martor mincinos
Dar daca sa presupunem ca paratul pierde, desi in proces sunt clare declaratiile martorilor ca fiind false. Presupunem ca paratul pierde, deoarece judecatorul favorizeaza reclamantul iar paratul este e constrans sa mai aduca un martor.Poate paratul sa castige la recurs, daca se dovedeste marturia mincinoasa a marotrilor reclamantului ?
Răspuns la discuția datorie avon nerecuperata
Va multumesc frumos pt raspuns si va doresc o zi minunata
m