avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Activitate ramonap80

Activitate ramonap80

Bună seara,
Arendasul vrea sa cumpere terenul,numai ca nu oferă o suma rezonabila. O oferta rezonabila a venit din partea altei persoane.
Nu exista clauze scrise care sa ne ajute,dar ne poate ajuta poate faptul ca la momentul intocmirii contractului,pământul nu era încă în proprietatea sotului,iar taxa de succesiune era în curs. Nici acum,după 2 ani ,actele de proprietate încă nu sunt terminate.
Va multumesc



Dorin Voicilas a scris:

Puteti vinde terenul, drept de preemtiune avandu-l arendasul. Daca arendasul nu vrea sa cumpere si ati gasit un alt potential cumparator, atunci cititi cu atentie ce scrie in contractul de arenda, pentru ca nu-l puteti evacua pe arendas cand doriti. Trebuie sa existe niste clauze scrise in acest sens. Daca nu exista, ceea ce nu m-ar mira, atunci singura solutie este sa va intelegeti amiabil cu arendasul - fie sa cumpere el, fie sa paraseasca terenul dupa un termen convenit de comun acord.

Bună ziua,

Am un teren dat în arenda pe 10 ani. Pot vinde terenul ,si daca da în ce condiții?
Răspuns la discuția Intabulare
Am apelat, și cadastristul a spus că are nevoie de actele de proprietate ale tuturor apartamentelor pentru a face relevee pentru a ieși din indiviziune. Este adevarat sau mai este si alta cale, pt ca nu toti au si vor sa dea actele si unii dintre ei sunt in succesiuni si asteapta .
Răspuns la discuția Intabulare
Imi cer scuze, clădirea nu are deloc carte funciară, și nu știm cum sa procedam
Discuție Intabulare
In urma decesului socrilor, soțul a moștenit un apartament intr-o vila. La momentul construcției clădiri,1972, cartea funciară a fost făcută pe clădire, și nu pe fiecare apartament . Dorim să îl vindem dar nu putem face intabulare deoarece nu avem cartea funciară pe apartament. Ma puteti ajuta cu o solutie ?
Multumesc
Discuție Intabulare
Buna seara,

In urma decesului socrilor, soțul a moștenit un apartament intr-o vila. La momentul construcției clădiri,1972, cartea funciară a fost făcută pe clădire, și nu pe fiecare apartament . Dorim să îl vindem dar nu putem face intabulare deoarece nu avem cartea funciară pe apartament. Ma puteti ajuta cu o solutie ?
Multumesc
Discuție Demisie
buna seara,

maine imi prezint demisia la firma si as dori sa si plec saptamana aceasta. Cum ar trebui sa formulez cererea de demisie ?

multumesc
Răspuns la discuția terminare concediu postnatal
va multumesc, sper sa fie bine, oricum am inceput sa imi caut de lucru
Răspuns la discuția terminare concediu postnatal
va multumesc, deocamdata am trimis o cerere pt concediu fara plata, prin posta, confirmare de primire, deoarece aceastea au fost informatiile primite de la asistenta sociala, daca stiam ca pot prelungi o faceam, acum asta e . Oricum , apele s-au incins destul de tare la servici, deoarece la ultima convorbire m-i s-a mentionat de o redistribuire, desi pana acum era totul stabilit ca voi reveni la acelasi loc de munca. Sunt convinsa ca vor face tot posibilul sa ma de-a afara , imi asum pt ca nu am facut altceva decat sa imi apar drepturile . Tocmai de aceea am inceput sa ii sun inainte de pasti, chiar insistent, pt ca stiam ca asa se va intampla, si iata...Va multumesc inca o data
Răspuns la discuția terminare concediu postnatal
data de nastere este 08.09.2012, dar atunci cand am facut prelungirea nu am stiut si m-am dus la comisie mai devreme, si de aceea certificatul este din 30.07.2014, pana in 30.07.2015, iar tatal a fost eligibil, dar serviciul nu ii permite sa lipseasca o luna. Ce pot face in aceasta situatie, pentru ca cei de la firma spun ca nu reiese acest lucru din lege, cum ca trebuie sa revin mai devreme cu o luna, si mi-au spus sa vin atunci cand expira certificatul, iar eu voi sta acasa o luna fara venit, si nici macar asigurare de sanatate