avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Ani cosma

Activitate Ani cosma

In contractul de v-c, pentru vicii ascunse scrie: "Subsemnatul vanzator, garantez pe cumparatoare contra evictiunii si a viciilor imobiluilui conform prevederilor art 1695 si art. 1707 Cod civil. A fost indeplinita de catre cumparatoare obligatia de verificare a starii in care se afla bunul imobil la incheierea actului pt a descoperi viciile aparente, pe care vanzatorul are obligatia sa le remedieze de indata, precum si eventualele vicii ascunse".
In momentul in care am incheiat contractul, casa nu era bransata la nici una din utililtati. Am descoperit problema cu fosa ulterior.
Multumesc
Buna seara!
Am cumparat in martie o casa. Proprietarul s-a angajat ca pana la 23 aprilie imi preda casa imprejmuita, racordata la utilitati si fara vicii ascunse.
Suntem in noiembrie,eu inca nu am gard si fosa se inunda. Fostul proprietar spune ca de vina ar fi pamantul care retine apa,dar la vecini nu se inunda,deci cred ca este un viciu ascuns (la vecini tot el a construit casa).
Ce pot face ca sa il oblig sa repare fosa? Si sa imi imprejmuiasca gradina, asa cum scrie in contract?
Multumesc
Buna ziua!
In martie 2017 am cumparat prin credit jumatate de duplex. In contractul de vanzare cumparare am specificat ce lucrari mai trebuie facute la casa si pana cand, dar nu am specificat si cat timp am garantie la duplex(lucrari). Din pacate fostul proprietar nu a respectat termenul si acum, 6 luni mai tarziu, inca nu am gard sau porti.
Intre timp au aparut si probleme cu fosa septica. Aceasta se acopera de apa,fiins situata cumva intr-o groapa si imi refuleaza in casa, lucru care nu se intampla la cealalta jumatate din duplex.
Ce pot face? Pot sa il actionez in justitie pe fostul proprietar(constructorul)? Obtin ceva (reparatia fosei si indeplinirea celor scrise in contract)?
Daca da,care e procedura?

Multumesc
Buna seara,

As dori sa cumpar un imobil anul acesta. Intre mine si sotul meu exista o conventie matrimoniala de separare a bunurilor. Dupa cumparare as dori sa divortez.
Sa cumpar imobilul inainte sau dupa divort?
Eu as dori inainte, pentru ca trebuie stabilit domiciliul copilului si nu as vrea sa ne mutam in chirii.

Ce ma sfatuiti?
Multumesc
Buna ziua,

Am facut o conventie matrimoniala intre mine si sotul meu. Acum intentionez sa imi cumpar un apartament printr-un credit bancar. Avansul il primesc parte de la parintii mei, parte din economiile de pe cardul de salariu.
Intrebari:

- cum sa documentez banii care vin de la parintii mei? Actul de donatie facut la notar limiteaza suma donata la 5000 euro si eu primesc un pic mai mult
- suma de pe card, daca o scot si o schimb in euro, cum documentez ca a venit de la mine (cand o dau vanzatorului)?

In caz de divort nu as dori ca sotul meu sa aiba pretentii la avans sau locuinta cumparata. Conventia a fost facuta in special pentru ca nu vrea sa participe la rata creditului, iar eu nu doresc sa stau in chirie toata viata mea.

Multumesc in avans pt raspunsuri.
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Ce se intampla insa daca sotul nu este de acord cu incheierea acestei conventii?
Buna ziua. Sunt casatorita de 6 ani, dar in acest timp sotul meu a avut cateva tentative de a divorta. Se intoarce dupa un timp,dar nu am siguranta ca vom ramane impreuna. Avem un copil de 2 ani si stam in chirie.
Deoarece a un salariu bun si o suma de bani de la parintii mei,as dori sa iau un credit imobiliar sa cumpar o locuinta unde sa ne mutam.
Deoarece nu am incredere ca nu mai pleaca iar,vreau sa ma asigur ca in caz de divort ratele dar si locuinta ramane mie si copilului.
Din cate stiu, o conventie matrimoniala urmata de lichidarea regimului comunitatii de bunuri, plus un act de donatie bani facut de parintii mei in favoarea mea m-ar pune la adapost de a ramane pe drumuri sau a partaja locuinta.
Va rog, imi puteti confirma/infirma? Ce ma sfatuiti?

Multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția Bun comun
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Discuție Bun comun
Buna ziua!
Sunt pe cale de a cumpara o casa impreuna cu sotul meu. Totusi, 80% din valoarea imobilului sunt bani obtinuti de la parintii mei si 20% provin dintr-un credit la care vom plati amandoi. Pot sa fac vreun act in care, in caz de divort, sotul sa nu-mi ia jumatate din casa, sau pe actul de proprietate sa apar cu mai mult de 50%?
Multumesc!
In ultima discutie avuta cu partea vatamata, aceasta ne spune ca pana la urma nu mai vrea nici o intelegere cu noi, ca vrea proces si ca vrea sa-l vada pe sotul meu in puscarie. De asemenea, va da in judecata si medicul care a ingrijit-o la clinica, pentru ca nu i-a descoperit fisura de stern pe care aceasta a descoperit-o cu alte analize la 3 saptamani dupa externare.
Ne acuza calomnios ca noi sigur am mituit medicul sa nu-i gaseasca ei acest lucru (mentionez ca am vizitat-o in spital sa vedem care este starea dansei, dar niciodata nu ne-am intalnit cu personalul medical, nici macar cu vreo asistenta!!!).
Spune ca "nu vrea sa se razbune, dar vrea dreptate, vrea sa-l vada in puscarie" (nu inteleg care dreptate, avand in vedere ca sotul meu si-a recunoscut de la inceput vina - neacordarea de prioritate - si am fost de acord sa platim si reparatiile masinii si spitalizarea si alte pretentii avute de ea).
Avand in vedere ca persoana respectiva nu este dispusa la nici o intelegere si va depune plangere, ce este de facut? Prima oara am zis sa gasim un avocat pe domeniul penal pentru aparare. Care sunt pasii ce trebuie urmati in continuare?
Sotul meu chiar ar putea ajunge in puscarie? Ce vina avem noi ca nu i s-a gasit nimic in spital?
Adaug faptul ca aceasta persoana are mai multe procese pe rol (afirmatia ei), din care unul intr-un accident in care a fost vinovata, dar nu vrea sa plateasca despagubiri partii vatamate.....
Sunt foarte dezamagita si speriata in acelasi timp, ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc din suflet tuturor celor care au postat raspunsuri!!!