avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate pescaru_f

Activitate pescaru_f

Buna ziua , am o problema si am nevoie de ajutor ,am construit o casa pe terenul meu aflat in sectorul 1 ,fara autorizatii de constructii . Am cinci ani si jumatate de cand am construito,nu ma deranjat nimeni de la primarie si nici vecinii nu ii intereseaza de mine ca si ei si-au facut cate ceva ba un garaj ,ba o anexa ,mai cate un etaj ....etc , deci nu exista nici o reclamatie din partea nimanui. Din cate stiu eu legea atunci cand m-am apucat eu era cam asa , daca treceau doi ani de cand ai construit se prescrie si nu mai primesti amenda si iti fac actele.Saptamana trecuta m-am dus la sectia financiara sa o declar retroactiv cu declaratie notariala pe proprie raspundere ca am construit cu cinci ani in urma si sa platesc impozitul aferent pe ea .Aici surpriza domnisoara de la ghiseu mi-a spus ca daca o declar ,ei trebuie sa faca o adresa la primarie si vine primaria in control si probabil o sa-mi de-a amenda sau in cel mai rau caz ma pune sa o daram . As dorii sa stiu daca mai este in vigoare legea respectiva de prescriere la doi ani sau daca a iesit alta si cum as putea sa rezolv problema fara sa ma sanctioneze primaria.