avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate Lăzăruţiu Lucian

Activitate Lăzăruţiu Lucian

Buna ziua

Dvs platiti, pentru ca radierea ipotecii se face pentru imobilul dvs.
Buna seara

Nu trebuie sa va prezentati.
Urmariti solutia pe portal.just.ro
Art. 166
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;

Art. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.

Deci 2025.
Buna seara

Bineinteles ca NU.
Buna ziua

Raspunsul e simplu.
Niciun drept.
Mostenesc doar mama si sora.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua

De când am cumpărat casa, în urmă cu 7 ani, nu am fost notificați de nimeni că acest rezervor nu ne aparține.
Nici nu trebuia.

Nu sunt foarte familiarizat cu legislația, dar am auzit că un contract se poate prescrie după un termen de 3 ani.
Informatia este falsa.

Aș dori să știu dacă pot declara că acest rezervor a devenit proprietatea mea.
Nu.

Ce mi-ați propune să fac?
Sa va luati gandul de la el. Probabil ca valoarea lui este mult mai mare de 1000 de lei.
De obicei, firmele care monteaza asemena rezervoare nu le vand, ci le demonteaza pentru a fi refolosite in alta locatie.
Buna ziua

Nu exista decat solutia partajului prin instanta judecatoreasca.
Contactati un avocat si pregati-va de un proces costisitor si de durata lunga.
Buna ziua

Polița PAD (Polița de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale) este o poliță de asigurare obligatorie pe care fiecare proprietar de bunuri imobiliare, persoană fizică sau persoană juridică, trebuie să o achiziționeze pentru a asigura bunăstarea imobilului în cazul unor dezastre naturale: cutremure, inundații naturale și alunecări de teren.
Polița PAD nu include și acoperirea daunelor cauzate bunurilor personale din interiorul locuinței.
Așadar, prin PAD sunt acoperite daunele produse construcției propriu-zise a unui bun imobiliar cu destinația de locuință de oricare din formele naturale de manifestare prezentate anterior, ca efect direct sau indirect al producerii riscurilor asigurate.

Polița PAD a devenit obligatorie conform Legii nr. 260/2008.
Buna ziua

Puteti sa iesiti din Italia si sa veniti in Romania.
Dar, la intoarcere, la iesirea din Romania, la frontiera vi se va cere declaratie din partea tatalui ca e de acord ca minorul sa paraseasca tara.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua

Poate sa vanda, oricum nu cumpara nimeni cote.
De ce s-ar incurca cineva cu 50%, cand stii ca pe cealata cota de 50%, nici nu e facuta succesiunea si sunt 4 mostennitori.
Daca vinde, oricum va vinde la un pret de nimic.