avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate aranka10a@yahoo.com

Activitate aranka10a@yahoo.com

Discuție Pensia de urmas
Buna seara! As dori sa stiu daca Legea pensiilor reactualizata permite unei studente de 20 de ani care beneficiaza de pensie militara de urmas dupa tatal ei, poate sa lucreze part-time , full time sau cu conventie civila, fara sa-i fie afectate veniturile. Mentionez ca este studenta la stat, fara taxa si beneficiaza de o bursa de 250 lei. Pensia este de 548 lei. Exista o suma , respectiv salariul mediu pe economie care nu trebuie sa se atinga in cazul ei? Va multumesc!
Buna ziua. As dori sa-mi raspinda cineva daca se poate la o intrebare. Mama mea beneficiaza de un ajutor de handicap de grad II in valoare de 230 lei fara sa mai aiba si alte venituri. In urma cu 2 saptamani i-a venit prin posta o decizie de impunere unde este bifata casuta "venituri din dividende" iar la perioada contr, estimata 2011 si contr. estimata 2010 total 210 lei si o decizie cu majorari si penalitati de intarziere de 50 lei. Eu fiind fiica, am inceput demersurile pentru a afla ce inseamna asta, fiind plimbata de la Casa de asig de sanatate (de unde i-au venit deciziile) la finante fara a-mi da cineva lamuriri concrete. La finante mi s-a spus ca in anul 2007 si 2008 mama mea a avut bani in banca sau a tranzactionat ceva. Intradevar in 2007 a vandut actiuni de la Banat Crisana in valoare de 3100 lei, aproximativ si i-a depus la banca pentru zile negre (bani care nu ii mai are). Intrebare : e posibil ca dupa 6 ani sa ii vina decizie de impunere pt acea suma si de ce nu a fost informata la vremea respectiva ca trebuie sa plateasca 5.5% sanatate? Persoanele cu handicap sunt sau nu sunt asigurate la casa de sanatate publica? Daca puteti ajutati-ma sa inteleg situatia si sa-mi spuneti ce e de facut? Daca trebuie sa platesc acesti bani si unde trebuie sa-i platesc si daca pe viitor trebuie sa ma astept la ceva asemanator....tatal meu avand si el o actiune in 2007 si vanzand-o e posibil sa-i vina si lui decizie ( specific, tatal este pensionar de la stat) . Multumesc!
Răspuns la discuția E posibil sa primesc amenda?
Multumesc mult pentru raspuns! Daca imi permiteti am sa va tin la curent cum evolueaza lucrurile. O seara placuta!
Buna ziua, ma confrunt cu o problema legata de parcarea intr-un loc unde nu este nici un semn care sa interzica asta. Mai exact in data de 03.12.2012 am parcat masina intr-un "triunghi" in centrul orasului Beius - Bihor, unde de altfel mai erau 4 masini parcate si unde mereu parcheaza lumea. Nu sunt trasate locuri de parcare, dar toata lumea stie ca acolo se poate, nici pentru mine nu este prima data ca parchez acolo. Mentionez ca nu exista nici un semn de circulatie sa interzica asta si nici nu este vreo firma care sa gestioneze parcarile, deci nu se plateste nici in locurile trasate si amenajate pentru parcare in aceasta localitate. In cursul zilei de 07.12.2012 am fost contactata telefonic sa ridic un document de la sediul Politiei din localitatea de domiciliu care se afla la 18 km de Beius, mai exact Stei. Acum citez:
In conformitate cu art.39 din OUG195/02RM, va solicitam ca in termen de 5 zile de la primirea prezentei sa ne comunicati datele de identificare a persoanei careia ia-ti incredintat vehiculul cu nr___ pentru a fi condus pe drumurile publice la data de 03.12.2012 orele 12.28 in Beius Bihor
Va aducem la cunostinta ca necomunicarea datelor constituie contraventie....sanctionata cu 9-20 puncte-amenda."
Intrebarea mea este (datele mele le-am trecut pe dosul exemplarului care a ramas la politie si am semnat ca am primit un exemplar), stiind exact ca la ora mentionata eram parcata cu masina dupa cum v-am spus, ce poate sa urmeze? Nu stiu sa aiba dovezi, poze , nu am primit sau semnat un proces verbal, nu ma simt vinovata cu nimic. Verbal, unul dintre politisti mi-a spus ca poate masina mea a fost parcata mai sucit ca altele:????, asta cand am ripostat cum ca mai erau acolo masini parcate. Deci, nu stiu ce urmeaza, dar de aceea va rog sa-mi spuneti daca v-ati confruntat cu cazuri asemanatoare ce ar trebui sa fac, sau ce nu ar trebui sa fac? Sau temeiul legal de a refuza platirea vreunei amenzi, sau contestatie? Efectiv nu am mai auzit asa ceva si eu personal nu am antecedente, sincer imi platesc taxele, rovigneta, trimit sms pentru parcarile cu plata, sunt chiar bulversata de aceasta problema care mi se intampla! Nu e vorba ca primesc 70 de lei amenda sau 2 puncte sau ce-or vrea domnii de la politie, dar nu cred ca e corect ce se intampla cu noi toti, contribuabilii. Ma gandesc ca e sfarsit de an si trebuiesc adunate taxe si din piatra seaca#-o .
Va multumesc anticipat si astept nerabdatoare raspuns!
O zi buna tuturor!
Discuție Pensie de urmas
Buna dimineata. Sunt f multumita de raspunsurile care mi-au fost date aici, de aceea mai am o intrebare legatata de pensia de urmas. Sunt vaduva de 11 ani, sotul meu a fost politist, am ramas in intretinere cu un copil minor de 7 ani. Copilul meu are pensie de urmas 460 de lei, pensie integrala, eu ne-avand dreptul la pensie fiind prea tanara. Acum intrebarea este: in ce conditii primeste fiica mea pensie in continuare daca isi continua studiile. Acum este cl XII dar anul viitor daca pleaca la facultate trebuie sa mearga neaparat la zi ca sa primeasca pensie?
Intreb aceasta pt ca ea ar fi tentata sa faca o facultate la distanta pt a nu ma lasa singura, mentionez ca eu intre timp m-am imbolnavit si am o pensie gr III cu drept de munca 4 ore de 394 lei. Ideea este ca eu as putea daca ei i se suprima pensia de urmas sa trec din pensia de boala in cea de urmas? Sau ea beneficiaza de pensie pana la 26 de ani chiar daca nu isi continua studiile la zi? Eu am 46 de ani si pensia de urmas este militara, nu stiu daca asta este relevant si difera de cea de urmas normala. As ruga daca se poate sa imi dati un raspuns cat mai detailat si in legatura cu ce drepturi are fiica mea daca merge la facultate (bursa, ajutor social sau ceva de genul). Trebuie sa ne gandim din timp la toate posibilitatile. Va multumesc din suflet si va doresc multa sanatate.
Răspuns la discuția impozit pe profit
Multumesc mult pt raspuns.Asa stiam si eu, dar in localitatea mea totusi imi cer in continuare sa depun declaratia 101 si sa trec la suma totala 0. Oricum o consider o aberatie. O zi buna.
Buna ziua, v-as ruga sa-mi spuna cineva daca s-a abrogat cumva legea care scutea asociatiile de locatari/proprietari de plata impozitului pe profit. Sau daca e profit zero e nevoie totusi de declaratia 101? Iar daca da, cum se completeaza, cu 0 peste tot? Multumesc.