avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate violeta Marian

Activitate violeta Marian

Răspuns la discuția Impozit pe venit, CASS si CAS
Multumesc
Buna ziua,
VA rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
- sunt salariat cu norma intreaga si mai desfasor o activitate autorizata( Intreprindere individuala), care este cuantumul contributiilor CASS, CAS si impozit pe care trebuie sa le achit catre stat ca si I. I.
Daca un ofertant este in insolventa , conform Legii 85/2014, art.77 poate participa la licitatie publica. Ce incredere poti avea ca va onora un contract??
Va rog sa-mi spuneti daca un functionar public poate fi plati pentru cumul de functii.
Mentionez ca prin dispozitia primarului de 2 luni am preluat si atributiile unui post vacant.
Răspuns la discuția Receptie lucrari in regie proprie
Multumesc pentru raspuns.Dar...
Nu exista un contract de lucrari, au fost executate lucrari de consolidare in regie proprie.
Nu stiu daca eu contabil fiind pot face parte din comisia de receptie , ce sa urmaresc la receptie, ce stiu eu daca lucrarile sunt de calitate sau daca cantitatile de materiale au fost folosite toate.....
Daca unitatea a executat lucrari de consolidare la o cladire, cum se face receptie la terminarea lucrarilor si cine face parte din comisia de receptie?
Răspuns la discuția CNP eronat
Fostul act de identitate, certificat de casatorie
Discuție CNP eronat
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
-un angajat a avut un CNP, pe anul nasterii 1957, cand a schimbat CI, a tebuit sa schimbe ertifiatul de nastere; a primit noul certificat cu anul nasterii 1958, dupa cum sustine fiind anul corect, implicit alt CNP;
-cum rezolv problema cu vechimea in munca , asigurarea de sanatate,etc, pentru ca toat apar pe CNP ul vechi.
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care efectueaza control financiar preventiv poate pune si viza BUN DE PLATA, pe facturi. Mentionez ca lucrez intr-o institutie publica.
As vrea sa stiu daca o persoana pensionata pe caz de boala (invaliditate), poate beneficia si de indemnizatia pentru persoana cu handicap.