avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate avasilcai alin

Activitate avasilcai alin

Va rog im i raspunde si mie cineva .
Va Multumesc !
Dar deja constructia este pe societate ce contract de inchiriere sa mai fac?
Constructia este intabulata pe societate dar ca locinta ,si primarul din comuna nu mi da autorizatie de functionare tocmai pe acest motiv ca e locuinta .
Am cumparat un teren impreuma cu autorizatia de constructie de la o persoana fizica ,eu fiind persoana juritica.Am construit ,conform proiectului mai putin tinand cont de ferestre si usi.Am intabulat constructia pe societate si e figureaza ca fiind locuinta si nu spatiu comercial . As putea sa schimb din locuinta in spatiu comercial?
Constructia e intr o comuna .Si ce pasi si acte trebuiesc.
Multumesc !
Am avut un teren in com Letea , si am avut si autorizatie de constructie,anul acesta in luna martie am vandut terenul impreuna cu autorizatia de constructie la societatea ce o detin.Am construit conform proiectului si autorizatei,am solicitat primariei la terminarea constructiei receptia ,si a venit din parea primariei inginerul urbanist a facut receptia si procesul verbal la semnat si stampilat ,pe firma conform actelor in copie atasate la cerere.Intabularea cladirei sa facut pe societate ca locuinta.Pana aici totul e bine si frumos.Am mers la registrul comertului din Bacau si am vrut sa deschid punct de lucru dar din actele eliberate de catre oficiul de cadastru ,intabularea , nu e specificat strada si numarul si domnul de la registru mi a spus ca trebuie sa aduc de la primaria comunei o adeverinta de rol de unde sa reise strada si numarul.Am mers la primarie angajatul ce raspunde de aceste adeverinte ma cautat la rol si ma gasit mi a completat o adeverinta care trebuia semnata de catre primar si ca eliberarea adeverintelor se face de pe o zi pe alta.A doua zi cand am mers la secretariat sa iau adeverinta semnata si stampilata secretara nu a gasito,ma indrumat sa merg la persoana ce raspunde de aceste adeverinte,si intradevar era acolo nefiind semnata ,primarul refuzand sa semneze motivand si lasindu mi mesaj ca actele locuintei nu sant bune si ca am probleme mari si sa vorbesc cu el .Ce e de facut?La locuinta respectiva e inscrisa la primarie de o luna de zile si am platit si impozitul pe 6luni de 500,00ron .Am inteles din alte sursw ca e deranjat faptul ca am vandut autorizatia de constructie la societate si ca vreu sa fac un magazin de materiale de finisaj,electrice,instalatii sanitare chiar timitandu mi mesaj ca nu voi obtine autorizatie de functionare.El spune ca nu e legal ca am vandut autorizatia si ca am intabulat cladirea pe societatea .Ce sa fac?
Va Multumesc!
Cu stima ,
Alin Avasilcai
Buna Ziua
Am construit intr-o comuna de langa Bacau ,in [editat de admin] o casa p+1 pe suprafata de 90mp ,10/9 la inceputul lunei martie.Autorizatia am obtinuto pe numele meu ,pe persoana fizica si aproape de final am vandut terenul si inclusiv autorizatia de constructie la firma [editat de admin]. Receptia lucrarii sa facut pe SC si intabularea cladirii se face pe societate.Atunci cand am facut proiectul ,am spus proiectantului ce vreau sa fac ,ca vreau sa fac spatiul comercial si mi-a facut proiectul ca pentru spatiu comercial, neavan nici un perete din caramida in interior.Atunci cand a aflat primarul din comuna, nu ia convenit , pentruca nu .............,si mi a transmis ca nu voi obtine nici odata autorizatie de functionare de ce nu stiu.Ieri am fost la primarie am platit inpozitul pe cladire ca sa obtin un certificat fiscal necesar la obtinerea autorizatiei,si am solicitat secretarului primariei o cerere ,si ce acte sunt necesare pentru autorizatie.Dumnealui raspuzandu mi ca degeaba depun cererea ca nu voi obtine si nu va semna primarul.De ce nu stiu?
In constructia ce am facuto doresc sa fac un magazin cu urmatoarele produse:
instalatii electrice,instalatii sanitare,materiale de finisaj .Am curte betonata pentru magazin pentru aprovizionare nu incurc cu nimic.Spatiul e in centrul comunei .
Va Multumesc.
Discuție ITM
BUNA ZIUA

As vrea sa stiu daca este obligatoriu atunci cand vin cei de la ITM in control suntem obigati sa le dam declaratie in scris despre ce salar avem,cate ore lucram etc.
Ce se intampla daca refuzam sa dam declaratie .
Buna ziua
Sunt Alin din Bacau si am o problema ,va multumesc pentru ajutorul si sprijinul ce il voi primi din partea Dumneavoastra.
Am primit vineri 14.01.2011 prin posta un plic de la CREDITEXPRESS ROMANIA o somatie de plata ca fiind ultima inaintea procedurii judiciare si sa achit suma de 64,60 ron ca termen de plata fiind 16.01.2011 dupa care daca nu achit suma datorata ma vor actiona in instanta.Nui cunosc pe respectivi care pretind ca sunt dator nu am colaborat nici odata cu ei nu am luat bani de la ei .
Mam interesat de unde provine aceasta datorie si ar fi ca eu la firma care o detin am avut abonamente la Orange Romania si in urma unor nentelegeri si nerespectand planul tarifar am inchis abonamentele si am platit suma datorata in transe.Eu acum catre Orange Romania nu am nici o datorie si nustiu cum se face de aceasta societate spune cas avea datorii fata de ei .
Spunetimi ce sa fac si cum ma sfatuiti sa procedez sa achit suma datorata sau nu, si daca ma pot da in judecata daca eu nu am nici un contract cu ei nici ei cu mine .
Va multumesc .
Da sigur ca am sa construiesc numai dupa ce obtin autorizatiile si certificatele necesare de la toate instititiile. Primarul im da voie sa construiesc numai casa p+1si garaj ca asa vrea el,dar pug imi da voie sa construiesc spatiul comercial si birouri dar nui deacord primarul ca il incurc pe el.
Bun si daca eu costruiesc constructia si o comodez societatii mele,primarul ma poate incurca sa nu imi elibereze autorizatie de functionare ?i
In spatiul de la parter vreau sa amenajez un magazin cu profilul materiale de constructie,materiale de finisaj,electrice,instalatii sanitare si sa folosesc si curtea.
Ma poate incurca primarul sa numi de a autorizatie de functionare ?



A mai intervenit o problema ,pe terenul ce urma sa construiesc ,primarul a auzit ce vreau sa fac ,eu doresc sa fac un depozit de costructie si nu vrea sa mi dea certificatul de urbanism ca nu imi da voie sa fac asa ceva ca el sta in spatele terenului meu sa ca il deranjez,ca fac zgomot.
Bun acum imi da certificat de urbanism doar pentru locuinta p+1 daca eu construiesc locuinta pot dupa ce e gata sa obtin autorizatie de functionare si pe baza contractului de comodat sa deschid depozit in acea locatie?Cum mar putea primarul sa ma incurce ce e de facut?
Va multumesc
Buna Ziua
Am un teren de 1000mp pe numele meu si vreau sa-l dau societati mele cu contract
de comodat.Pe teren nu este nimic amenajat iar in contractul de comodat am specificat ca toate amenajarile cum ar fi imprejmuire,podet,porti si betonarea curtii
cad in sarcina societatii sa le faca .Dar eu pot sa ma scad cu aceste cheltuieli pe firma? Pe acest teren societatea va urma sa isi desfasoare activitatea ca depozit.