avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate Adinavasile

Activitate Adinavasile

Buna ziua,

As dori sa stiu ce trebuie sa fac legal daca m-am despartit de un barbat cu care am un copil, iar copilul poarta numele lui. Noi nefiind casatoriti niciodata.
Copilul locuieste cu mine. Trebuie sa fac un demers de incredintare, etc?
Multumesc!

Buna ziua,

Este legal sa primesc de la aceeasi firma salariu fix si drepturi de autor in fiecare luna (suma difera de la luna la luna)? Daca da, imi puteti spune ce impozite se platesc pentru veniturile din drepturile de autor?
Multumesc!
Buna ziua,

Este legal sa primesc de la aceeasi firma salariu fix si drepturi de autor in fiecare luna (suma difera de la luna la luna)? Daca da, imi puteti spune ce impozite se platesc pentru veniturile din drepturile de autor?
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza cuantumul pensiei alimentare daca tatal copilului are doar o firma (99% e al lui, 1% a altei persoane). Mentionez ca lunar incaseaza venituri de 4000 de euro + TVA. Nu stiu daca ia dividente, etc.
Este posibil sa nu primesc nimic?
Multumesc
Va multumesc!
Multumesc!
Puteti sa-mi spuneti unde in lege gasesc fragmentul?
Buna ziua,
Daca salariul meu este compus dintr-o parte fixa + comision lunar din vazari, cand voi avea concediu de odihna cum mi se va calcula dreptul banesc? Voi primi doar salariu fix sau exista o metoda de calcul? Gen media ultimelor "n" luni. Multumesc!
Va rog sa-mi explicati care e diferenta in taxe platite dintre cele 2 situatii: salariu pe cartea de munca (minimum conform studiilor) + comision trecut pe drepturi de autor si toata (aceeasi) suma pe carte de munca. Stiu ca in iunie 2010 s-a schimbat legea pentru cei cu venituri din drepturi de autor si de atunci trebuie sa plateasca contributii la pensii, sanatate, etc, nu doar impozitul pe venit.
Multumesc,
Discuție taxe din chirii
Va rog sa-mi spuneti ce taxe trebuie sa plateasc daca inchiriez legal apartamentul unei firme? Trebuie sa platesc CAS, pensii , etc?
Mentionez ca eu sunt salariata si achit la fondul de pensii si sanatate, etc.
multumesc.