avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate kamytza01

Activitate kamytza01

Buna seara!
Fratele meu isi creste singur copiii minori, se ocupa de tot ce inseamna educatie, scolarizare, intretinere. Mama copiilor a plecat lasand un bilet ca iubea un domn dintr un partid nou infiintat. El a bagat divort dupa un timp, au divortat la notar de comun acord, au custodie comuna dar mama nu ii viziteaza, nu se intereseaza de ei, nu le plateste pensie ca tot isi schimba joburile sau sta fara. Dupa 1 an de stat cu iubitul ei, i a furat lucruri de casa si a fugit la Cluj, ca s a indragostit de un tik toker, un vlogger. Dupa o saptamana a fugit de la el, a plecat in Spania la capsune. Acum fratele meu are nevoie de semnatura ei pt viza de flotant sa faciliteze inscrierea la scoala a fetitei, apoi sa semneze mama cererea de intrare la clasa pregatitoare. La insistentele noastre va veni luni sa rezolvam dar se duce inapoi in Spania ca in mai incepe sezonul cireselor. VA ROG DISPERATA SA MA AJUTATI CU UN SFAT. CE ACT NOTARIAL SAU CE SA SEMNEZE AICI MAMA COPIILOR CA SA IL IMPUTERNICEASCA PE TATA SA IA DECIZII FARA SA MAI FIE NECESARA SEMNATURA EI?? PT CA NU VA MAI VENI DACA VA MAI FI NEVOIE VREODATA. SAU POATE RENUNTA LA DREPTURILE MATERNALE? SAU MACAR SA II FACA LUI O IMPUTERNICIRE SA DECIDA FARA EA? VA ROG DIN SUFLET SA NE AJUTATI! Mii de multumiri!
Răspuns la discuția plata concediu
asta insemnand 80 lei /zi x 20 zile = 1600 lei total c.o???
sau gresesc??

sefa calculeaza cu 40 lei/ zi x 20 zile = 800 lei motivand ca asa e corect deoarece nu lucram 30 zile pe luna ci doar 15...insa lucram 15 zile cu program de 12-13 ore/zilnic.... nu lucram 30 zile cu program de 6-8 ore/zilnic

si nu mi se pare corect sa calculeze conform c.i.m deoarece noi nu am lucrat in conformitate cu acel contract, desi e ilegal... plus ca unor colege li s-a platit cu 80 lei/zi concediul...
ce as avea de facut in aceasta situatie???

va multumesc pt ajutor!
Răspuns la discuția plata concediu
multumesc frumos! asa imi daduse si mie, am zis in mare fara prea multe rotunjiri, 35 zile -15 epuizate anul trecut. au ramas 20 zile. iar ca baza de calcul. cum se socotesc banii??? 1200 lunar. 80 lei/zi. plata concediului cat ar fi pt cele 20 zile?? mii de multumiri pt ajutor si pt timpul acordat
Răspuns la discuția plata concediu
21 zile
Discuție plata concediu
buna ziua, domnule avocat!

va rog sa ma ajutati in vederea rezolvarii unei probleme.
am lucrat la un magazin alimentar, ca vanzatoare de pe 24.10.2014 pana la 07.07.2016 (adica mai am 2 zile din preaviz in urma demisiei mele). va rog sa imi spuneti cate zile de concediu are sa imi plateasca sefa mea, si cu ce suma? va multumesc anticipat!
mentionez ca am avut 15 zile c.o in iulie 2015 doar atat.
avem salariul 1200 lei in mana, lucram 2 zile si 2 suntem libere, adica lucram 15 zile pe luna cate 12 ore pe zi, iar in weekend 13 ore pe zi. insemnand ca ne plateste 80 lei ziua de lucru, respectiv si cea de concediu odihna, fiind 100%.
nu am beneficiat de nici un concediu medical, nici concediu fara plata.
va rog sa ma ajutati in efectuarea acestor calcule, intrucat socotelile mele sunt in contradictoriu cu ale sefei, sa vad unde e greseala,
mii de multumiri, din adancul sufletului!
numai bine va doresc si o zi minunata!

Discuție Demisie in alb
buna seara, va rog sa imi spuneti si mie ce as avea de facut in urmatoarea situatie in care ma aflu si daca este legal ceea ce se intampla.
de un an eu si colega mea lucram la un magazin de tip food intr-un mall, luna trecuta ne-a mai angajat inca doua fete pe care la incheierea contractului de angajare le-a obligat sa semneze demisii in alb. azi insa ne-a pus si pe noi sa semnam acele formulare tiparite de ea, in alb, fara date identificare si fara data. ne-a constrans sa le semnam si a garantat ca nu ne va afecta cu nimic, e doar o masura de precautie a ei... insa mi-e teama sa nu faca ceva rau. nu cred ca e legal ceea ce face, nu stiu la ce sa ma astept. ni se incalca destule drepturi de la o vreme iar acum a venit si aceasta problema. va multumesc pt timpul acordat si astept cu nerabdare ca raspunsul dvs sa imi vina in ajutor!
Răspuns la discuția Pachet minimal asigurat CNAS
multumesc mult de tot. am introdus cnp in pias la cnas si zice ca sunt asigurata. nu mai inteleg nimic. ma gandesc sa nu fie din cauza ca o am pe mama coasigurat. nu stiu ce sa cred.
buna ziua. va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate. La scanarea cardului de sanatate de catre medicul de familie am aparut in baza de date cnas ca fiind salariat asigurat cu pachet minimal. cum pot afla de ce nu am dreptul la pachetul de baza, pt a beneficia de gratuitati? va multumesc anticipat pt ajutor!
buna seara.
va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie daca se poate! sotul meu, este citat ca martor in procesul de divort al nasilor care ne-au cununat.... dar noi nu am mai tinut legatura cu ei de vreo 2 ani nu mai stiam nimic de ei.... daca nu se prezinta ce se poate intampla?? sau cum ar fi mai bine sa procedeze?? multumesc mult pt ajutor. inteleg ca este vorba si despre partaj insa nu pricep care e legatura si de ce e el solicitat ca martor. nu ar vrea sa se prezinte la proces. ce ar pati in acest caz?
Răspuns la discuția Adeverinta coasigurat
mii de multumiri!
cu respect si recunostinta!