avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate adudu

Activitate adudu

buna ziua.
va rog sa-mi spuneti ce se intampla in cazul in care un salariat isi depune demisia in ziua in care este convocat de catre comisia de disciplina pentru realizarea cercetarii disciplinare pentru absente nemotivate?
va multumesc!
Buna ziua.
va rog sa ma ajutati in urmatoerea problema.
O salariata insarcinata, dintr-o institutie bugetara (centru jud. de cultura), va intra in concediu medical cu 4 luni inainte de a naste (va naste in ianuarie 2012 si intra in concediu medical la jumatatea lunii octombrie 2011 ).
Intrebarea este daca se poate angaja un alt salariat pe acest post, cu un contract de munca pe perioada determinata incepand cu data cand aceasta intra in concediu medical si daca se poate care este procedura legala prin care se poate face angajarea? Fiind angajata pe un post de specialitate trebuiesc studii de specialitate pentru viitorul angajat? Postul respectiv trebuie scos la concurs sau se poate face o angajare cu acordul partilor fiind vorba de un CIM pe perioada determinata?
va multumesc

in regulamentul de organizare si functionare al institutiei se precizeaza ca CIM pe durata determinata se poate incheia si in mod direct prin acordul partilor, cu aprobarea ordonatorului principal de credite.

dar in momentul in care persoana respectiva intra in concediu medical postul repectiv nu se blocheaza, fiind vorba de o institutie bugetara?
buna ziua
in urma unei sentinte civile pronuntata de tribunal in luna octombrie 2010, o institutie publica este obligata sa plateasca unui salariat (personal contractual) unele drepturi salariale reprezentand prima de vacanta, bonificatia procentuala pentru stabilitate si imbunatatirea conditiilor de munca si valoarea de 10 lei a unei mese calde sau alimente conform contractului colectiv de munca incheiat intre consiliul judetean si institutiile subordonate.
Va rog sa-mi spuneti daca plata acestor drepturi salariale se poate realiza esalonat conform ordonantei de urgenta nr. 71/2009 modificata prin OUG 45/2010 ?

in concluzie se pot esalona platile tinandu-se seama de oug 45/2010, avand in vedere ca hotararea judecatoreasca a fost pronuntata inainte de intrarea in vigoare a ordonantei?
care este procedura de plata?
buna ziua. va rog sa-mi spuneti in ce conditii si daca se poate incheia cu contract de impresariat artistic intre un centru cultural judetean, care are in componeta si o orchestra simfonica, si un ONG pentru a impresaria concetrele simfonice ale orchestrei?
va multumesc
Buna ziua.
As dori sa stiu daca o institutie publica, finantata de la bugetul local, poate acorda finantari nerambursabile pentru realizarea unor actiuni culturale (comform ordonantei 2/2008) in calitate de autoritate finantatoare? daca se poare care este procedura.
mentionez ca este vorba de un centru judetean de cultura.
Discuție interviu anfp
As vrea sa stiu cum decurge un interviu din cadrul unui examen sustinut la ANFP pentru ocuparea unui post de secretar de comuna? M-am inscris la concurs si as vrea sa stiu pe ce anume se pune accentul mai mult.
buna ziua.
va rog sa-mi spuneti cine conduce sedintele consiliului local?
legea 215/2001 spune ca sedintele consiliului local sunt conduse de un consilier ales din randul consilierilor, dar mai nou am citit pe diferite forumuri ca primarul conduce, sau va conduce aceste sedinte.
puteti sa-mi trimiteti legea 215/2001 actualizata la zi?
buna ziua. va rog sa-mi rapundeti la urmatoarea intrebare:
un salariat dintr-o institutiue bugetara, incadrat pe studii medii, poate fi trecut pe un post cu studii superioare daca a absolvit o institutie de invatamant superior ( in conformitate culegea 284/2010)?
daca se poate va rog sa-mi spuneti care este procedura de transformare a postului, daca se mai acorda ceva la salariu si ce raspuns legal trebuie sa primeasca in urma unei cereri privind recunoasterea studiilor superioare.
va multumesc

1. este vorba de personal contractual - instructor gr.1 (scoala de arta)
2. profilul facultatii absolvite are legatura cu profilul postului
3. care este procedura legala dpdv al inpectorului RU si ce anume trebuie sa faca acesta

sa inteleg ca trebuie sustinut un examen pe un post vacant (la bugetari posturile vacante sunt blocate si nu este vorba de un post unic)?
dar daca nu exista un post vacant in statul de functii ?
cum se transforma postul din studii medii in studii superioare - fac precizarea ca institutia este subordonata unui consiliu judetean (trebuie aprobarea presedintelui CJ )?
daca ma poate ajuta cineva
vreau sa merg cu masina in vacanta in bulgaria. problema este ca masina este inmatriculata pe numele mamei mele (dar sunt trecut si eu in certificatul de inmatriculare ca utilizator). intrebarea este daca trebuie sa inchei cu mama mea un contract de comodat pentru a putea iesi din tara, sau este suficient certificatul de inmatriculare?
va multumesc!

pe diferite forumuri am vazut ca trebuie incheiat un astfel de cuntract la iesirea din tara, nu am gasit nicaieri o opinie a politiei de frontiera
se poate ca o institutie publica sa fie membru fondator, alaturi de alte persoane fizice, al unei asociatii culturale?
multumesc