avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate mitika255

Activitate mitika255

Răspuns la discuția Amortizare tva autoturism
13900 CU TVA deductibil
doresc sa achizitionez un autoturism de la un dealer din romania cu tva deductibil pe intreprindere individuala platitoare de tva. Cum se deduce tva-ul de pe factura de achizitie ? se amortizeaza in timp sau se deduce integral in luna achizitiei de catre intreprinderea individuala ?pretul masinii este de 13900 cu tva deductibil , masina fabricata in 2019 cu 155000km la bord.obiectul de activitate al intreprinderii individuale este de comert.
Certificat urbanism ,construire gard ,imprejmuire
Buna seara. Sunt proprietarul unui teren format din 2 cadastre invecinate.Am solicitat unui arhitect sa imi execute proiectul pentru o imprejmuire doar ca acesta a realizat imprejmuirea unuia dintre cadastre nu le-a cuprins pe ambele,practic acum fara sa vreau celalalt cadastru este si el ingradit pe o protiune.In certificatul de urbanism este prevazut ca imprejmuirea se va realiza conform schitei cadastrale ( nu schitelor cadastrale)si se va realiza pe toate laturile acesteia.Unul dintre cadastre are doua laturi la strada( cel pentru care a si facut proiectul si cel pe care ma interesa sa existe un gard)) iar celalalt se afla in interior neavand acces la strada.A gresit arhitectul?Normal era sa imprejmuiasca ambele cadastre?
Nota intrare receptie (NIR)
Buna ziua.Vreau sa va intreb daca o societate primeste de la un furnizor marfa pe aviz(avizele sunt cam 10 ,20 pe zi )transfer marfa ,iar la sfarsit de saptamana primeste factura ,este obligata sa faca NIR la fiecare Aviz?eu faceam NIR doar la facura de la finalul saptamanii.(produsul venit pe aviz il creeam in program cu pret de vanzare ,sa pot vinde, iar nirul dupa factura iesea cu toate produsele de pe avize si cu pretul de vanzare,adoas creeate anterior)Nu am angajati , eu sunt cel care se ocupa de receptia marfii deci exclus diferente la receptie.Avizele trebuie pastrate?
Buna ziua ,ma confrunt cu o situatie dificila.In apropierea casei mai exact la o distanta de 3,2 metri este construit un peco,Gardul se invecineaza cu mine pe o lungime de 20 metri.Gardul celor de la peco este din plasa ,mai nou au amenajat si o terasa bar,au pubele de gunoi depozitate ,galagie foarte multa cand se aduna pe tersa nu mai zic de mirosul de carburant.Vreau sa intreb daca sunt la distanta legala de casa?sunt constient ca nu vor muta peco dar macar sa ii oblig pe cale legala sa monteze un gard fonoabsorbat si fara plasa pentru a nu sta toata lumea sa se uite in curtea mea,multumesc.
Răspuns la discuția Refuz notarial semnatura vecin
Nu,Terenul meu este intre case,sunt trei terenuri pe aceeasi linie sa zic asa.Eu sunt la mijloc.Intre noi este o aleea de acces comuna care da in strada principala.Cel de la sud a semnat cel de la nord nu.Este rea vointa.Efectiv imi rade in fata ca ma tine "cat vrea el si o sa semneze cand il va obliga legea ca nu are ce sa imi ia".
Răspuns la discuția Refuz notarial semnatura vecin
Dara daca as merge la politie fara sa mai merg in instanta? eu nu vreau sa imi pierd timpul,este necalculabil in bani pentru oricine cred.
Tereneul pe care se construieste gardul este in oras nu in camp ,unde este trafic trec,trec toto felul de oameni ,eu ce sa fac sa stau sa pazesc?
Răspuns la discuția Refuz notarial semnatura vecin
Ma refer in special la prejudiciul cu timpul pierdut!,opresc lucrari si tot ?stau 2-3 ani fara ca el sa plateasca nimic? doar cheltuieli cu avocat si atat?ca in final evident instanta sa il oblige sa semneze,neavand nici un motiv....nici macar ipotetic sau mai stiu eu ce.
Buna ziua.Doresc sa imi imprejmuiesc terenul cu un gard ,in acest sens am demarat procedura legala de obtinere certificat urbanism,urmat de autoriaztia de construire.Pentru acesasta este nevoie de semnatura unui vecin ,acesta refuzand sa imi dea acceptul ,in sensul ca sa prezentat la notar si a declarat ca reuza.Precizez ca gardul este construit exact pe vechiul amplasament cu respectarea indicatiilor din certificatul de urbanism.Acum inteleg ca trebuie sa il actionez in instanta doar ca eu vreau neaparat si despagubiri pentru toata perioioada in care el ma tine efectiv fara gard.In interior exista o casa ,am o magazie nu pot lasa asa fara gard cat dureza procesul 2-3 ani plus ca in acest timp va expira cert. urbanism cred ca si proiectul nu va mai fi valabil avand un termen de executie.Eu vreau despagubiri ( nu doar cheltuieli de judecata)pentru perioada in care stau fara gard si trebuie sa imi pazesc efectiv curtea.Am intrebat un avocat si mi-a spus ca in afara de cheltuieli de judecata nu pot obtine nimic.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Cum ar trebuie sa formulez cererea de chemare in judecata ,in ce masura pot fi despagubit pentru perioda procesului si cum il pot trage la raspundere pt reaua voi
In contextul starii de urgenta si ca urmare a inchiderii activitatii( comert) vreau sa intreb cum pot amana biletele la ordin scadente in aceasta perioada dat fiind faptul ca nu am nici o incasare iar marfa respectiva se afla inca pe stoc. Ce temei legal am eu sa ii cer furnizorului returnarea biletelor scadente in aceasta perioada si emiterea altora cu un termen mai mare la plata? Precizez ca am si certificat de forta majora emis in 04.04.2020.Sau ce se intampla daca nu platesc biletul in banca dat fiind starea de urgenta? In cazul in care furnizorul nu este de buna credinta. Sau in cazul in care refuza cum procedez sa ii returnez marfa daca pe aceasta exista deja bilete emise?