avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate simions

Activitate simions

Buna ziua!
Sunt Sorin , domiciliul il am in Jud Sibiu.
In calitate de succesor al bunicului meu pe nume S. Simion ma adresez Dvs cu urmatoarea problema.
S. Simion, bunicul meu, a primit - conform unui titlu de proprietate aflat in posesia mea - lotul de teren cu nr 219 in cadrul reformei agrare desfasurate in martie 1945, terenul fiind arabil, langa orasul Sibiu.
Solicitarea mea catre Dvs este urmatoarea : Unde pot gasi dovezi (documente si harti) prin care sa dovedesc pozitionarea
originala a lotului nr 219 ? Ce institutii ale statului detin in arhiva astfel de documente si cum pot intra in posesia lor ? Cum pot demonstra pozitionarea terenului?
Primaria Sibiu tine neaparat sa dea terenul departe de oras, intr-o zona fara acces cu teren accidentat!!
Cum ma poate ajuta un avocat din echipa Dvs?
Astept raspunsul Dvs cat mai curand!

Va multumesc frumos!
Va rog sa-mi confirmati daca am inteles : eu ca angajator sunt scutit de plata taxelor spre stat pentru aceste persoane angajate de mine , ca SRL-D DOAR daca ele declara ca FUNCTIA DE BAZA e cea din contractul incheiat cu mine?

Multumesc!
Buna!
Firma va fi o spalatorie ecologica de haine si covoare, amplasata in mediul rural, chiar in casa-proprietatea personala.
Unde anume ar trebui sa cautinformatii legate de taxe pentru o astfel de firma, in codul fiscal/legislatie ?

Multumesc!
Buna ziua!

As vrea sa intreb urmatorul lucru :
Ce taxe si impozite trebuie sa plateasca angajatorul/firma SRL-D (debutant) spre stat? O firma SRL-D se infiinteaza conform "OUG pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii tineri"= numita popular "programul 10 000 euro"

1-Impozit pe venit sau pe profit ( e acelasi lucru ?) 16 %
2-TVA 24 % din orice factura emisa
3- ?
4-?
In cazul in care firma e un SRL-D (debutant) , finantata prin "programul 10 000 euro" angajatorul este scutit de plata contributilor pentru angajati. Dar presupun ca se mentin alte taxe spre stat, dar care sunt ? Va rog sa le expuneti aici!

Multumesc frumos!

Va multumesc pentru mesaje!

As vrea sa mai intreb urmatorul lucru :
Ce taxe si impozite trebuie sa plateasca angajatorul/firma spre stat, in afara de acestea pe care le are de platit in directa legatura cu angajatii?
Acestea ?
1-Impozit pe venit sau pe profit ( e acelasi lucru ?) 16 %
2-TVA 24 % din orice factura emisa
3- ?
4-?
In cazul in care firma e un SRL-D (debutant) , finantata prin "programul 10 000 euro" angajatorul este scutit de plata contributilor pentru angajati. Dar presupun ca se mentin alte taxe spre stat, dar care sunt ? Va rog sa le expuneti aici!
Multumesc frumos!
Intrebarea pusa de mine ""pot lucra cu 2 contracte de munca full-time in Romania ?" are urmatorul substrat :

Vreau sa infiintez o firma, SRL-D (debutant) cu finantare obtinuta prin "programul 10000 euro gratis" si as avea nevoie de angajati pe posturile respective.
Pentru ca angajarea acestora trebuie sa se produca rapid, in cateva zile dupa aprobarea dosarului as fi vrut sa angajez 3 persoane care deja lucreaza.
Persoanele respective nu au incredere ca imi va merge firma de la inceput si vor sa-si pastreze actualul loc de munca, macar o perioada! Persoanele lucreaza in ture-la un peco, si 2 sunt agentii de paza!
As organiza programul firmei mele pe ture, ca sa nu se suprapuna cu programul de munca ale angajatilor.

In acest sens, exista posibilitatea sa le angajez tot cu norma de 8 ore sau nu ?

Multumesc mult pentru interes si explicatii!
Buna!
pot lucra cu 2 contracte de munca full-time in Romania ? In SUA se poate!
Amintiti si cadrul legislativ al raspunsului Dvs daca se poate

Va multumesc!
Buna ziua!
As vrea sa stiu ce sume trebuie sa plateasca angajatorul spre stat pentru un angajat care salariul minim pe economie 670 lei net ? Si ce anume reprezinta acele sume ?

Va multumesc !
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat juridic :
Am lucrat intre 15 dec 2010 - 20 ian 2011 la un magazin de mezeluri vanzator.
Fara nici un motiv angajatorul nu mi-a dat salariul, desi toti colegii il primisera.

Mi-a spus sa plec din magazin pe 20 ianuarie ca am contractul de munca desfacut.
Azi ( 2 febr) m-a sunat o colega sa-mi spuna ca trebuie sa-mi inmaneze un document din partea firmei, in acel document scrie ca trebuie sa ma prezint la sediul firmei pentru clarificarea "lipsurilor din gestiune" si a situatiei de pe 20 ianuarie (cand mi s-a spus sa plec din magazin)

Ce pot face? Cui sa ma adresez ? Ar trebui sa incerc si altundeva in afara de ITM-ul Judetului Sibiu ?

Multumesc enorm ca existati, astept cu nerabdare opinia DVS.

O zi frumoasa!