avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate ion33

Activitate ion33

multumesc,partile trebuie sa fie prezente,martori?
buna ziua,
contract de vanzare pentru doi dintre copii a fost facut in 2010 (cu clauza de intretinere pana la moarte si a doua clauza sa dea amandoua parti cate 50 euro pe luna) ,acum de doua luni mama a cazut la pat cu un avc si are mai multa nevoie de ajutor din partea lor ca nici o data,ajutorul intarzie sa apara si nici nu cred ca va aparea din partea uneia din parti ,tata vrea sa rezilieze contractul pentru pentru nerespectarea contractului si revenirea locuintei inapoi la ei,se poate rezilia fara prezenta sau semnatura partii (copil)care nu a respectat contractul?
Ce trebuie sa faca ?
Multumesc
ionel
buna ziua,
cu privire la semnatura de pe procesul verbal pt amenda de28 euro emis de cdadnr ,eu am doar semnatura electronica pe aceste procese verbale(12 la numar) stie cineva daca se pot contesta acum dupa ce am platit cam junmate la executori(6 dosare)
daca este un avocat pe acest forum care poate sa ma indrume sau sa ma asiste in instanta etc,va rog sa ma anuntati cat mai repede
va multumesc
ion33
deci legea rovinietei in 2011 si 2012 cand am savarsit contraventia(iile) era ,
ca poate sa te amendeze de cate ori treci pe sub camera intr o zi,
ca trebuie sa ti ia 28 euro pt fiecare amenda de 250 ron,
vi se pare corect din punct de vedere al drepturilor omului?
eu am platit amenzile in 2013,de ce nu s a aplicat legea cu 28 euro abolita in 2012,n ar fi fost mai corect asa?
decat ca cnadnr (fara o somatie valabila) sa trimita neplata de 28 euro direct la executor si sa faca poprire pe cont in banca?...si asta in 2014 dupa 3 ani de la contraventie...
buna ziua,
am fost executat silit pt neplata taxei de 28 euro asta dupa ce am platit amenzile pt rovinieta de 250 ron fiecare in 2013

(n am platit astia 28 euro pt ca nu stiam de ea si nici nimeni nu mi a spus la vremea respectiva)
deci ca sa fiu mai clar din 26 /7/ 2011 prima amenda....tot asa pana la 9 amenzi, ultima fiind facuta pe data de 11/01/2012.
in 27 07 2012 sa abolit legea asta cu 28 euro.
eu am platit primele 2 amenzi pe 4/5/2012 si 13/06/2012 si ultimile 7 pe 10/01/2013 adica 1750 ron.asta a fost la circumscrptia finanancira sectorul 3 si unde mi au spus ca asta este tot !

instiintarea de plata 28 euro spun ca mi au trimis o la adresa din sectorul 3 unde nu mai stau din 2010 (cand am vandut casa )dupa care mi am schimbat buletinul pe sect 2 si unde nu am primit absolut nici o instiintare de ne-plata ,nimic
acum cateva zile cu uimire m am trezit cu popriri la banca de 15 ron fiecare pt 2 dosare de executare ,,,si pe langa astea mai sunt am inteles si alte dosare pe rol la sect 3 ...

va intreb ce se poate face in situatia asta ,adica ce este legal sa platesc si ce nu,sau cum se poate atcca etc,,,,?

ps;am avut date si 2 amenzi de rovinieta in aceeasi zi oare asta i legal?!
va multumesc
astept raspuns
Divortul si incredintarea minorului s-a hotarat la tribunalul Videle ,pentru ca ultimul domiciliu conjugal a fost in Teleorman.
Fosta sotie si a stabilit domiciliu la mama ei in Pitesti dupa care a plecat cu minorul in Anglia de 3 ani...
Dosarul in cauza a fost deschis in 2012 in Pitesti de fosta sotie si inchis de mine tot in 2012 in baza hotarari din dosarul de la tribunalul Videle...
...iar acum de doua luni dosarul de la Pitesti a fost redeschis ...spune ea din greseala ..!
daca ati inteles ceva raspundeti mi va rog,dc nu mai intrebati ma
multumesc
Va rog sa mi eplicati si mie daca exista un model anume de"cerere de competenta teritoriala" ,cu privire la la un dosar de exercitare autoritati parintesti...
sau scriem o cerere cum ne taie capul unde explicam unde a fost ultimul domiciliu comun etc?
astept un raspuns curand
multumesc
ce inseamna custodie exclusiva a mamei?
multumesc
ORELE DE VIZITA NU LE A RESPECTAT CAT A FOST PE TERITORIUL ROMANIEI,OARE ASTA NU E O INCALCARE A LEGI?
SA SCHIMBAT CA DUPA HOTARARE EA NU M A ANUNTAT MACAR CA PLEACA CU EL IN UK (AVAND CUSTODIE COMUNA ),SI NU AM PUTUT SA L VAD DECAT O DATA LA BUNICI DE UNDE NU AM PUTUT SA L IAU MACAR O DATA ACASA LA MINE ,DUPA CUM DAT IN HOTARARE.
EU AI TRIMIT PENSIA ALIMENTARA ORICUM,ERA O INTREBARE
MULTUMESC