avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate wolfyman

Activitate wolfyman

Buna ziua,
am cumparat un apartament la parter prin prima casa. Vechiul propietar a inceput constructia balconului in 2005, cu plan de urbanism, cu toate actele corecte dar deoarece s-a inbolnavit nu l-a terminat. Acum vechiul propietar nu mai vrea sa imi dea actele balconului cu toate autorizatiile ( imi cere bani pe ele). Pot face in vre-un fel sa pot continua balconul cu vechile acte ( sa cer duplicat de la primarie?). mentionez ca balconul nu apare in cadastru. Va rog sa ma ajutati cu o idee cat de mica daca stiti pt a reusi sa continui balconul si sa-l trec in cadastru (cat mai usor daca se poate). Va multumesc
Buna seara. Pe 9 mai am fost la notar si am platit 3000 euro avans pt. cumpararea unui apartament prin prima casa. La momentul respectiv avea toate actele mai putin hartia de la administratia blocului. In contract scrie ca sunt obligat sa platesc restul de bani in decurs de 2 luni. Vineri 25.05 l-am sunat si i-am zis ca marti, miercuri sau joi semnam contractul. Azi cand am fost sa vb cu el am vazut ca nu si-a platit datoriile la intretinere si nu are adeverinta de la asociatie. ce e de facut deoarece notarul s-a inteles cu banca si trebuie sa mergem miercuri (apoi pleaca notarul din tara). Ce pot face daca asta intarzie cu actele si apoi expira contractul de la banca si de la fondul de garantare? Eu am incercat sa il conving sa plateasca maine si sa vina miercuri cu actele.
In contract scrie ca se pune ipoteca pe casa daca tranzactia nu se incheie din cauza lui si nu poate sa-mi dea dublu inapoi. (de dat inapoi nu are de unde sa dea ca a cheltuit o parte din bani pe un avans pt un alt apartament). Pt a veni la notar trebuie sa fie anuntat in scris? mi-e frica ca o sa zica ca nu i-am zis sau sa bage motive ca e bolnav...... Va rog sa-mi da-ti un raspuns. Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Mostenire teren
in cazul meu se pot folosi art. 887, 888, 898 din codul civil 2011? Ceea ce este in codul civil se poate folosi doar in instanta? daca da cu cine ar trebui sa ma judec? Va multumesc
Răspuns la discuția Mostenire teren
va multumesc frumos. voi vb cu tata sa faca rost de toate actele pe care mi le-ati zis
Răspuns la discuția Mostenire teren
Kyandra a scris:

Terenul fiind intravilan si avand constructie veche pe el este perfect incadrabil in cerintele prevazute de art. 23 din legea 18/1991 privind Ordinul prefectului. OP nu se refera la terenuri extravilane sau la terenuri intravilane pe care nu se regaseste o locuinta.
Trebuie depus un dosar care contine:
- cerere;
- acte stare civila ale tatalui;
- actul initial de dobandire a terenului;
- certificatele de mostenitor in urma carora rezulta dreptul tatalui dvs. la teren;
- istoric de rol fiscal (de la primarie);
- extras registrul cadastral 1990 si registrul agricol 1986-1990 pentru pozitia de rol aferenta imobilului (de la primarie);
- schita cadastrala a imobilului (casa plus teren) - plan amplasament 1/2000;
- declaratii ale vecinilor cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din acte.



Mie imi lipseste tocmai : actul initial de dobandire a terenului
Pe certificatul de mostenitor al bunicii (cel cu care l-a mostenit bunica) apare ca este mostenit in lipsa actului de proprietate.
Răspuns la discuția Mostenire teren
av.antoanelageaman a scris:

daca terenul este in intravilan nu aveti nici o sansa cu prefectul....


Este intravilan, cu costructia bunicii (casa batraneasca), si se afla in sectorul 4
Răspuns la discuția Mostenire teren
multumesc frumos, o sa incerc solutia cu prefectul pare mai ieftina pentru inceput.
Adica pot sa construiesc, sa ma dea vecinii in gat la primarie si sa iau amenda?? sau pot construi fara sa iau amenda?!?
Discuție Mostenire teren
Buna ziua.
Tata a mostenit un teren (cu o casa batraneasca) de la mama lui iar mama lui il mostenise de la mama ei. Actul de mostenire vechi al bunicii spune ca s-a mostenit terenul fara act de proprietate iar cand tata s-a dus sa-l treaca pe numele lui nu s-a putut. am umblat pe la o groaza de arhive si nu am reusit sa gasim istoricul terenului in vechime. precizez ca se platesc impozite pe acest teren de catre bunica si apoi de catre tata de peste 60 de ani.
Intrebarile mele sunt:1. ce putem face pentru a dobandi un act de proprietate
2. Putem construi pe acest teren o casa fara a avea acest act de proprietate (avem actul de mostenire)
Răspuns la discuția Unic mostenitor
Daca in testament este scris ca nu are alti mostenitori este necesar sa se astepte 6 luni? intreb deoarece decedatul avea rate la banca si eu nu le platesc pana nu vad ca sunt mostenitor si in acte si cred ca se aduna penalitati.
Răspuns la discuția Unic mostenitor
De exemplu pot face probleme nepoti de grad 2 sau 3?