avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate ralu11

Activitate ralu11

Buna ziua,
As dori sa devin coproprietar al masinii tatalui meu (pt a putea avea drept la un loc de parcare). Puteti sa-mi spuneti care ar fi procedurile?

Va multumesc
Răspuns la discuția Abonament parcare- coproprietar
sunt in aceeasi situatie, puteti sa-mi spuneti cum ati rezolvat problema, daca ati rezolvat-o.
Multumesc.
Răspuns la discuția Ridicare masina
In HCL de pe site-ul primariei Cluj scrie ca:
Scopul activitatilor de blocare este acela de a actiona in locurile in care este nu este semnalizata prin indicatoare rutiere actiunea de ridicare a vehiculelor/autovehiculelor si nu se poate aplica masura de ridicare din motive obiective.

Eu de aici inteleg ca masina mea trebuia cel mult blocata, avand in vedere ca nu era semnalizata ridicarea. Dar, cum se intampla la noi, azi am vazut ca s-a adaugat semnul respectiv de ridicare autovehicul sub cel de oprire interzisa, desi luni m-am uitat special si nu era.
Răspuns la discuția Ridicare masina
Eu am inteles de ce am primit amenda, insa nu inteleg de ce trebuia ridicata masina pt ca nu incurca pe nimeni si mai erau zeci de masini parcate acolo. Deci degeaba au ridicat masina mea si inca 2-3 pt ca banda respectiva tot ocupata a ramas. Mi se pare un abuz pt ca aceasta masura de ridicare ar trebui facuta doar in cazuri exceptionale.
Răspuns la discuția Ridicare masina
Multumesc pt raspunsuri.
Deci trebuie sa merg si la politie? Eu doar am ridicat masina si am primit acolo un proces verbal de ridicare a autovehiculului. Am crezut ca e de ajuns. O sa primesc si amenda?
In legatura cu contestatia, credeti ca am sanse de reusita?
Discuție Ridicare masina
Buna ziua,

Mi-a fost ridicata masina din acelasi loc in care parchez de un an de zile. Asta s-a intamplat in Cluj pe o starda cu 3 benzi pe sens, langa bordura, unde sunt intotdeauna parcate masini (cate incap pe portiunea respectiva). Problema mea este ca exista acolo semn de oprire interzisa, insa nu si semnul ca se ridica masini (cum am vazut in alte parti). Deci m-as fi asteptat sa primesc eventual o amenda. Ideea este ca nu am incurcat circulatia, pt ca repet, acolo de ani de zile sunt parcate masini din lipsa locurilor de parcare si mai sunt inca 2 benzi de circulatie pe sensul respectiv.
O alta problema pe care o am este ca masina mi-a fost ridicata vineri, iar eu eram plecata din localitate pana luni cand (intamplator, pt ca nu merg tot timpul cu masina) am observat. Iar pt fiecare zi de stationare la ei creste amenda. Nu ar trebui cumva anuntat proprietarul in cazul acesta? Macar sa stie...
In zona respectiva e o mare problema cu locurile de parcare (nu exista), in schimb vad ca se apuca sa ridice masini din locuri in care nici nu e semnalizat lucrul asta.
Credeti ca as putea face contestatie?
Va multumesc
Buna ziua,

daca vreau sa-mi fac PFA la o alta adresa decat cea de domiciliu, trebuie sa am flotant la acea adresa?
De asemenea, pe cererea catre asociatia de proprietari, sa trec numele meu ca solicitant, sau al proprietarului apartamentului?

Va multumesc