avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Tasi

Activitate Tasi

Organul fiscal are obligatia de a stampila actele administrative fiscale emise in urma inspectiei fiscale la persoane fizice (decizie privind modificarea bazei
de impozitare, decizie privind nemodificarea bazei de impozitare,
raportul de inspectie fiscala)? Actele au fost emise pe suport hartie.

Multumesc anticipat!





La rd.2.1 Contribuții sociale obligatorii intra si plata reprezentand regularizarea contributiei pentru asigurari sociale de sanatate?

Multumesc pt raspuns!
Va multumesc pentru raspuns.
Am nevoie de sfaturi pentru urmatoarea problema.

In anul 2011 am primit proces verbal de constatare a contraventiei - lipsa rovinieta (5 la numar). Am facut contestatie pentru ca rovigneta o aveam, era
valabila, pastrasem si bonul fiscal si cuponul de control al rovigntei.
Am urmarit pe portalul justitiei solutionarea fiecarui dosar in parte, am primit ca si
"Solutie: Admite plângerea contravenţională formulată de petent. Anulează
procesul-verbal de constatare a contravenţiei sera ... nr. ... încheiat la
data de ... de către intimată. Exonerează petentul de la plata amenzii
aplicate. Înlătură obligaţia petentului de plată a tarifului de despăgubire."
Am primit acasa sentintele, am mers la primarie sa-mi anuleze amenzile, mi-au spus ca nu sunt valabile sentintele primite acasa si ca trebuie sa merg la judecatorie sa imi dea sentinta definitiva. Am facut cerere, am platit taxele plus timbrele, am primit 3 sentinte definitive (pentru 2 mi-au zis ca mai trebuie sa mai astept pana la primesc).
Astazi am primit somatie cu titlu executoriu pentru neplata amenzilor.
Ce trebuie sa fac in continuare (in afara de alte drumuri si alti nervi)?

Multumesc pentru ajutor!
Va multumesc pentru raspuns, o seara buna!
Buna ziua

1. taxa certificat inmatriculare platita catre Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat (s-a platit prin banca si am primit un ordin de incasare) se inscrie in decontul de TVA?
2. chitanta neinsotita de factura de la Directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor se trece in decontul de TVA?

(aceste plati au fost facute in numele PFA)

Multumesc anticipat!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

PFA in sistem real, platitor de TVA (depune decont trimestrial), inregistrat in ROI achizitioneaza de la un dealer auto german platitor de TVA un autoturism second-hand. Pentru aceasta si pe baza codului valabil de TVA verificat in VIES primeste factura fara TVA, pe care o achita prin transfer bancar, urmand sa mearga sa aduca masina din Germania.

1. Am inteles ca nu ar trebui dar ca sa fiu sigura mai intreb: In Romania trebuie platit TVA pentru aceasta achizitie?

2. Aceasta operatiune trebuie declarata in 390 si in 300 si daca da la ce randuri?

3. Daca aceasta operatiune are loc in luna decembrie 2011, pana in data de 05 ianuarie 2012 trebuie sa depun declaratia 092 pentru a trece de la TVA trimestrial la TVA lunar?

4. Decontul de TVA 300 aferent lunilor octombrie, noiembrie, decembrie care trebuia depus pana la data de 25 ianuarie 2012 ramane la fel, iar incepand cu luna februarie 2012 voi depune decont de TVA lunar pentru luna ianuarie 2012?
Sau depun un decont trimestrial pana la 25 ianuarie 2012 care va cuprinde lunile octombrie si noiembrie? Si inca un decont lunar tot pana la data de 25 ianuarie 2012 pentru luna decembrie 2011?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Decont TVA 300
Bonurile de benzina (le consider ch nedeductibile) trebuie sa le trec in decontul de TVA? Am facut o incercare intr-un program contabil si acolo mi-au fost preluate aceste ch si in formularul 300. Contabilul care ma ajuta nu le-a trecut pana acum niciodata iar eu nu mai inteleg cum e corect. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Decont TVA 300
Va multumesc pentru raspuns!
Discuție Decont TVA 300
PFA platitor de TVA primeste de la un contabil (neplatitor de TVA) o factura
emisa in iulie pt serv. prestate de catre contabil catre PFA (valoarea TVA de pe
factura este 0). Factura trebuie cuprinsa in decont 300 (scadenta 25.10.2011).
Daca da, la ce rand?

Va multumesc pt raspuns!