avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate mal

Activitate mal


Buna ziua! Sa fiu mai explicit. Sotia mea a luat un imprumut de la o asa zisa colega suma de 7030 ron cu contract notarial .In contract este facut un grafic de rambursare . Nu a respectat graficul de rambursare dar a platit la data scadenta din grafic cate putin ,cate putin. Am primit nenumarate somatii scrise de un asa zis avocat care de fapt este jurist ,cerand bani si penalitati la ratelele din graficul de rambursare .Pe contract intradevar sunt trecute penalitati ,dar ....dupa cum cred ca stiti penalitatile sunt lovite de nulitate in acest contract de imprumut intr-e persoane fizice.Ok .I-am platit suma integral imprumutata 7030 fara penalitati si onorariul platit de ea juristului(stiu nici acest lucru nu este ok pentru ea si juristul care o mananca de bani aiurea ca asa zis mediator) cu 2 luni inainte de data scadenta finala trecuta in contract.Acum ma da in judecata pentru penalitati si cheltuielile facute de ea cu juristul. Pe 17.11.2011 sunt chemat tot cu o somatie dea ei in instanta daca nui avocat nu achit penalitatile si onorariul platit juristului ba chiar a mai pus ceva penalitati la acele penalitati .Ce am de facut acum ?Legal de la judecatorie nu am primit nimic.Ma cheama la conciliere Nici nu stiu ce sa fac caci nici nu vreau sa ajung la tribunal cu nebunii. Va rog sa-mi raspundeti cat mai urgent. Multumesc anticipat.Mai mentionez ca ea mi-a dat un termen ...sa zicem 22.4.2011 iar eu am achitat pe 20.4.2011 si pe 19.4.2011 a depus dosarul.OK astept raspuns

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Răspuns la discuția imprumut de la persoana fizica
ma cheama la conciliere dar nu stiu ce sa fac! i-am platit prin virament bancar intreaga suma de bani pe care o aveam de dat inainte de data scadenta finala cu doua luni inainte.acum ma da in judecata pentru penalitati si onorariul platit unui jurist (stiu ca nu este in regula cu plata onorariului la un jurist).nu am primit nimic oficial de la judecatorie.dar nu inteleg care mai este obiectul acestui dosar odata ce datoria este platita si penalitatile sunt nule intr-un contract de imprumut intr-e persoane fizice.iar onorariul platit de imprumutanta judecatorului iar este nul. va rog ajutati-ma cu un raspuns ce sa fac. matot someaza pune penalitati la penalitati acest jurist.

nu am clauza de despagubiri in contract.
.

am luat un imprumut de la o pers fizica cu contract la notar .
am platit datoria iar acum ma da in judecata pentru penalitati.in contrat era specificat penalitati . sunt valabile. pe 17.11.2011 sunt chemat in judecata pentru penalitati si onorariu avocatului de catre avocatul imprumutantei. nu am primit ceva legal de la judecatorie .este legal ? ce sa fac?