avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters232561

Activitate ContSters232561

Buna ziua! In cazul unui pfa care are contract de comodat incheiat cu o persoana fizica pe o masina transport marfa peste 3.5 t pentru a fi folosita la aprovizionare, pentru a deduce combustibilul 100 % trebuie completate foi de parcurs? Va multumesc!
Răspuns la discuția Amenzi pfa
in legea apare asa, am inteles ideea cu angajatii, dar si titularul de pfa este tot pesoana fizica
(2) Contraventiile prevazute la art. 10 lit. g) si ii) se sanctioneaza cu amenda in cuantum de 1.250 lei, care se aplica persoanelor fizice."
Răspuns la discuția Amenzi pfa
pai pfa-ul nu are personalitate juridica
Discuție Amenzi pfa
buna ziua! un pfa comert cu amanuntul se incadreaza la noile amenzi uriase din 2015 sau persoanele fizice ia amenda max.1250 ron?
Va multumesc!
Buna ziua! Am unele nelamuriri in ceea ce priveste operarea intrarilor si iesirilor de sume pe casa de marcat. Eu am inteles asa:
1) la inceputul zilei sau in timpul zilei se introduc100 ron in casa bani de rest > intrarea se marcheaza in casa de marcat, fara a se intocmi DP/DI
2)la inceputul zilei sau in timpul zilei se introduc in casa 300 ron bani pentru plata unui furnizor fara a intocmi DP/DI si se opereaza incasare 300 ron

3) in timpul zilei, se incaseaza de la clinti pe bon fiscal 200 ron sise plateste un furnizor 400 ron> se marcheaza iesirea in casa de marcat nu se face DP/DI, chitanta primita dela furnizor fiind document justificativ.
4) in timpul zilei, se trimite un angajat sa cumpere marfa cu banii din casa > se face iesirea din casa de marcat si se intocmeste DP pe numele persoanei care pleaca cu banii.
5) daca am bani de rest 100 ron, vanzare 400 ron, pot achita unui furnizor 500 ron , primesc chitanta, opererez chitanta in casa de marcat si la bani in sertar o sa am o ron. ;
6)seara mai scot din sertar cei 100 ron introdusi dimineata?
Va rog sa ma corectati unde nu am inteles cum trebuie.
Va multumesc!

va multumesc!
Buna ziua! Am si eu o nelamurire va rog: copilul nascut pe 04.01.2015, mama nu a solicitat concediu nici inainte si nici dupa nastere(titular ii) , tatal a incetat contractul indiv.de munca cu data de 04.02.2015 ,apoi s-a depus dosarul pentru idemnizatie crestere copil; am primit decizie ca tatal urmeaza sa primeasca idemnizatie incepand cu data de 04.02.2015- e corect? pe luna ianuarie nu se primeste idemnizatie?Multumesc!
Răspuns la discuția Stabilire venit net impozabil II
nici in anul 2011 nu se calcula asa?va multumesc!
Buna seara!As dori sa ma lamuriti daca la stabilirea venitului net impozabil la o intreprindere individuala valoarea stocului de marfa la 31.12 se considera cheltuiala nedeductibila chiar daca este platit. Va multumesc!