avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate popaadina

Activitate popaadina

Va multumesc pentru raspuns !
Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati in rezolvarea urmatoarei probleme:
Am fost la un supermarket prevazut cu camere video , am plecat catre domiciliu si acolo am constatat lipsa portofelilui. Cred ca mi a cazut din buzunar in momentul cand am pus cumparaturile in masina.
Proprietarul magazinului refuza sa mi puna la dispozitie imaginile invocand ca nu vrea sa si "supere "consatenii, mai exact pe cel care a gadit portofelul si l a luat.
Pot solicita politiei inregistrarile?
Este legal ?
Va multumesc !


Răspuns la discuția Copil abuzat la gradinita
Buna seara,
Am primit raspunsul la sesizarea adresata conducerii gradinitei dar d na educatoare mentioneaza si descrie data de 19, desi incidentul a avut loc pe 18.Ca si dovada ca totul s a intamplat pe 18 am apelul pe telefon,din partea ei.cand ma sunat sa mi spuna sa merg la gradinita sa iau copilul.
Nu descrie nimic din data de 18.
Referitor la camerele de supraveghere amplasate pe hol si la locul de joaca, refuza sa mi arate inregistrarile afirmand ca acestea sunt pentru alarmare antiefractie. Am dreptul sa le vizionez?
D na educatoare sustine ca doar a "atins o" un baietel pe hol, pe fetita, si ca acesta a fost singurul motiv pentru starea in care am gasit o.

Cu stima,
P.A.
Răspuns la discuția Copil abuzat la gradinita
Buna ziua,
Am discutat cu d na directoare si cu d na educatoare insa aceasta afirma ca nu s a intamplat nimic . Am depus o sesizare scrisa dar nu stiu daca sa ma adresez inspectoratului scolar inainte sau dupa primirea raspunsului scris de la gradinita.
Copilul este foarte afectat si refuza categoric sa mai mearga la gradinita ;povesteste ca educatoarea a tipat la ea si a bruscat o. In ziua respectiva m a sunat d na educatoare spunandu mi sa merg la gradinita pentru ca fetita plange continuu si nici macar psihologul gradinitei nu reuseste s o "linisteasca". Nu mi a oferit nici o explicatie de ce copilul se afla in acea stare. Acum neaga ca a chemat psihologul pentru fetita, totul s a intamplat in prezenta copiilor din clasa.
Avea dreptul sa intervina psihologul fara acordul meu si in absenta mea?

Va multumesc !
Buna ziua,
Am o mare rugaminte: cui trebuie sa ma adresez in cazul unui abuz asupra copilului din partea educatoarei?
Fasc sesizare catre conducerea unitatii sau catre Inspectoratul Scolar
Sa mi angajez un avocat? Nu am dovezi dar exista camere video in gradinita.
Va multumesc !
Buna seara,
Am si eu rugamintea de a ma ajuta cu o informatie:pot obtine loc de parcare daca nu am domiciliul pe adresa respectiva dar sunt titularul apartamentului si locuiesc acolo de 7 ani?
Imi cer scuze , am omis sa precizez ca mi am cumparat apartamentul din blocul respectiv,eu sunt proprietarul.In acest caz este indreptatit sa mi ceara copie C.I. ?

Curespect,P.A.
Mi am schimbat domiciliul de curand si administratorul imi cere copie dupa buletin si ,spune el,"cartea imobilului" .Este normal sa mi cera copie dupaC.I si sa aiba C.N.P meu? Inteleg ca trebuie sa aiba datele mele dar nu si codul numeric personal.
Va multumesc anticipat !
Buna ziua,

Am si eu rugamintea sa ma indrumati in urmatoarea situatie:
in apartament de bloc, se monteaza repartitoare de apa cu o firma aleasa de administrator; dupa montare le achit suma datorata, primesc chitanta ,iar dupa aproximativ doua saptamani primesc factura pe aceeasi suma. Cum procedez? Trebuie sa emita o alta factura cu total de plata 0?
Va multumesc !
Va multumesc !
Cu stima ,Popa Adina.