avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate dina80

Activitate dina80

Răspuns la discuția Canabis pentru uz medical
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Am renuntat la ideea de a merge in instanta, pentru ca din cate am auzit politia distruge substantele ilegale la cateva zile dupa ce le confisca. Asa chiar nu mai are rost sa ne complicam cu un proces care ar putea dura ani.
In plus am reusit sa mai facem rost de la o doamna a carui tata utilizeaza canabisul tot in scop medical dar pentru Alzheimer.
Am discutat si cu cei de la sectie unde am fost initial si ei au zis ca e in regula daca detinem cantitati mici de canabis pentru uz medical, dar sa il foloseasca doar in casa si sa nu iasa pe strada cu ele, altfel sunt obligati sa il confiste.
Răspuns la discuția Canabis pentru uz medical
OPREANICOLAE a scris:

Este o parere personala si trebuie tratata ca atare.Daca d-na doctor ia prescris sa fumeze canabis ineamna ca stie dinsa ceva.


Doamna doctor nu ne-a prescris pentru ca nu are dreptul sa faca asta. Ea doar ne-a recomandat sa incerce sa fumeze putin canabis seara inainte de culcare sau atunci cand simte dureri puternice. Ea ne-a recomandat asta pentru ca mai are pacienti in stadiu final sau care fac chimioterapie si folosesc canabisul cu rezultate foarte bune. In cazul chimioterapiei canabisul elimina aproape complet efectele adverse.
Si in cazul nostru in 10 minute dupa ce a fumat putin din prima tigara nu a mai simtit deloc durerea si a putut sa se ridice din pat. Si aia a fost prima seara in care a putut sa doarma linistit dupa saptamani de nesomn.
Faptul ca nu mai are canabis e si vina mea pentru ca nu trebuia sa il las sa umble la el cu toate tigarile care le mai avea si atunci poate acum nu mai eram in situatia asta. Si nu putem sa facem rost nici de alte tigari pentru ca noi suntem intr-un oras mic unde nu exista asa ceva. Cel putin eu nu am auzit pe nimeni sa aibe.
Noi am fost joi la medic care ne-a prescris niste medicamente impotriva durerii si niste somnifere ca sa poata sa doarma. Dar aceste medicamente il fac foarte somnoros si doarme aproape toata zinua si nici nu mai are pofta de mancare.


Noi avem foarte mare noroc cu un prieten bun de familie care e avocat si care a zis ca o sa ne ajute in instanta fara sa ne ia bani. Dar daca aveti sfaturi cum sa procedam am fi foarte fericiti. Din ce am auzit in alte tari in urma unor astfel de procese s-a legalizat utilizarea acestei plante in scop medical. Dar sa recuperam tigarile confiscate nu cred ca se mai pune problema, pentru ca din ce am auzit politia distruge toate tigarile confiscate.
Scriu pe acest forum pentru ca sunt disperata. Tatal meu sufera de cancer la ficat in stadiul 4 si medicii au zis ca nu mai poate fi operat. Medicii i-au dat de trait intre 6 luni si un an. Asta s-a intamplat acum 2 luni. La inceputul lui februarie au inceput durerile si medicamentele prescrise de medici nu au functionat. Problema principala e ca de abia putea sa se ridice din pat de durere si noaptea nu putea dormi. Doamna doctor la care mergea i-a recomandat, neoficial desigur, sa fumeze putin canabis ca asta o sa il ajute cu durerile. Asa ca am luat de la o cunostinta o tigara din asta in speranta ca o sa-l ajute. Si s-au vazut imediat imbunatatiri. Noaptea putea dormi si in timpul zilei nu mai simtea durerile daca fuma putin. In timpul zilei mergea si la cumparaturi si avea si pofta de mancare. Asta era o mare imbunatatire avand in vedere ca inainte sa inceapa sa fumeze canabis nici macar la baie nu putea sa mearga din cauza durerii.


De parca tatal meu nu avea destule probleme, acum 5 zile un politist i-a gasit 8 tigari de canabis in timp ce era la o terasa de langa bloc. Noi disperati am mers la sectie si am incercat sa le explicam politistilor situatia. Ei au zis sa nu ne facem griji ca nu va pati nimic. I-a luat doar o declaratie si atat. Si inschimb tigarile de canabis nu au vrut sa ni le returneze. Au zis ca le pare rau si inteleg situatia dar asta e legea. Eu am luat legatura cu un avocat care e si prieten de familie. El a zis ca ne poate ajuta sa mergem in instanta sa incercam sa putem recupera canabisul si sa il utilizam in scop medical. Dar din pacate procesul va dura mult si din ce ne-a zis avocatul sunt sanse foarte mici sa avem un verdict favorabil. Si cel de la cine am cumparat tigarile nu mai vinde canabis.


Va rog sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac. Nu exista nici o alte cale sa recuperam tigarile respective mai repede evitand un proces care ar putea dura ani? Legea chiar nu are nici o portita pentru asemenea cazuri?:((:(( Nu se poate face procesul in regim de urgenta avand in vedere ca pacientul mai are conform medicilor doar cateva luni de trait?:((