avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate mustache

Activitate mustache

In urma aplicarii oug 50 si cererii de amanare a principalului timp de 12 luni,institutia bancara a modificat dobanda pe un credit cu nevoi personale cu ipoteca in chf ,mutand comisionul de administrare in dobanda. In momentul de fata,respectiva banca imi restituie doar comisionul de risc doar pana la data cand am facut acea cerere de amanare a principalului.
Am sanse de recuperare a intregului comision de risc sau comision de administrare?
De anul trecut aceeasi banca mi-a dublat valoarea asigurarii pe acea conventie fara ca eu sa primesc o copie a asigurarii sau o instiintare nici din partea bancii nici din partea comaniei de asigurari.
Va rog sa ma ajutati sa gasesc o solutie in urmatoarea situatie:
Am cumparat un autoturism ,in vinerea mare cu contract de vanzare cumparare descarcat de pe siteul primariei semnat de ambele parti cu bunavointa.Proprietarul m-a sunat zilele ce au urmat sa imi spuna sa-i aduc mansina ,ptr ca s-a razgandit,totodata spunandu-mi ca acel contract de vanzare cumparare nu este valabil.Precizez ca in momentul de fata nu vrea sa imi emita cnf-ul(fiscalul).Mai am la dispozitie doua saptamani pana trec cele 30 de zile in care ar trebui sa inmatriculez acest autoturism.Care ar fi pasii legali care ar trebui sa-i urmez.
Doresc sa stiu daca pot actiona in judecata banca,cu un contract de credit ipotecar in care banca in primii 3 ani a avut comisioane abuzive dupa care aceleasi comisioane au fost cumulate intr-unul singur,totodata schimbandu-mi si contractul.Sunt multe detalii de discutat dar in prima faza as dori sa stiu daca as putea recupera acele comisioane si totodata scoaterea lor.
de acord dintr-un oarecare punct de vedere desi legea spune clar ca domiciliul de resedinta este cel in care locuieste copilul,avand in vedere ca sunt mai multe proprietati. sa incheiem din punctul asta de vedere.ce pot face daca alti copii au fost inscrisi in aceeasi modalitate.cum pot verifica lucrul asta.si de ce copilul meu nu este primit.am vb cu un invatator si mi-a spus ca asta este ultima gaselnita " la moda"ce este clar este ca se comite un abuz. pot solicita un raspuns in scris din partea conducerii scolii prin care sa explice din ce cauza este refuzat dosarul?
dar asta inseamna ca actul notarial nu este valabil.mai este si un contract de comodat la mijloc din 2010.acest act nu a trebuit scos de la notar deat acum ptr inscrierea la scoala.nu stiu cine si cum a recenzat zona dar informatiile din hartii nu bat cu cela de pe teren.pe adresele parintilor din buletin exista un contract de inchiriere de 4 ani.deci domociliul este inchiriat.
imi poate explica de ce un copil nu este acceptat sa fie inscris la o scoala daca locuieste la o ruda care locuieste in circumscriptia respectiva, char daca este dovedit cu act notarial ca acel copil este luat in spatiu de catre acea ruda? motivul este ca acel act este facut la dat de 8.03.2012 si ca alocatia copilului nu este trecuta pe adresa respectiva.ma poate ajuta cineva ? va rog