avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate cata_1970

Activitate cata_1970

Am o intreprindere individuala ce se ocupa de agricultura si nu mai stim cum o sa platim impozitul: in sistem real, asa cum am depus declaratia la inceputul anului sau pe baza normelor de venit recent stabilite de guvern? Aceste norme sunt valabile pentru persoane fizice sau si pt. cele juridice?
Răspuns la discuția Calcul impozit pe venit PFA
Multumesc pentru raspuns, dar mai am o dilema. Cheltuielile care provin din folosirea acestor forme de sprijin sunt deductibile la stabilirea impozitului?
Am o intreprindere individuala care se ocupa de agricultura: In 2012 am primit subventii de la APIA in valoare de 3000 lei si fonduri nerambursabile pe masura 112 de 45000 lei. Va rog sa-mi spuneti daca aceste venituri se iau in calcul pentru stabilirea impozitului pe venit (vorbim de sistem real de impozitare)
Răspuns la discuția ACHIZITIE INTRACOMUNITARA
Este vorba despre un tractor
Răspuns la discuția ACHIZITIE INTRACOMUNITARA
Da, colectam TVA dar aveam si dreptul la deducere. Poate ca decontul ar fi fost negativ in fiecare luna. Sunt contrariat pentru ca am intrebat la biroul de informatii de la Administratia fiscala din judetul in care locuiesc si mi s-a comunicat ca nu mai am nici-o problema. Ptrobabil ca va trebui sa fac scris, sa trimit oficial.
Răspuns la discuția ACHIZITIE INTRACOMUNITARA
Da. Se refera la achizitia respectiva. Am inregistrat taxare inversa, s-a depus decontul de TVA si decl. 390. Observ totusi intr-un mesaj primit de la alta persoana ca mi se recomanda sa fac o ajustare de TVA conform art. 152 (7) COD FISCAL. Cum este corect?
In anul 2012 m-am facut platitor de TVA si am facut o achizitie intracomunitara pentru care taxa pe valoarea adaugata nu a fost platita, fiind trecuta in decont atit la colectare cit si la deducere. La inceputul anului 2013 am redevenit neplatitor de TVA la cererea mea. Intrebarea este daca mai am vreo obligatie privind TVA-ul aferent achizitiei respective?
AM UN TRACTOR INREGISTRAT LA PRIMARIE, DE UNDE AM PRIMIT UN NUMAR DE CIRCULATIE. INTREBAREA ESTE: PE UNDE AM VOIE SA CIRCUL CU TRACTORUL? PE TOATE STRAZILE DIN COMUNA, DIN JUDET SAU DIN TARA?
Un unchi poate sa cedeze drepturile lui de mostenitor in favoarea unui nepot? In ce conditii se poate realiza acest lucru? Se tine seama si de faptul ca mostenirea urmeaza sa se dezbata la judecatorie.
Discuție MOSTENIRE
Ma aflu in urmatoarea situatie:
Suntem 8 frati, din care 4 din prima casatorie a tatalui (care a fost si legala) si 4 dintr-o relatie (concubinaj). A doua relatie nu a fost legalizata niciodata. In prezent sunt in viata cei 8 frati si concubina. Cei 4 frati rezultati din concubinaj au fost recunoscuti de catre tatal lor. Intrebarea este urmatoarea:
Cum se imparte mostenirea ramasa de la tata (10 ha teren agricol si 2 case)? Concubina are vreun drept? Cei 4 frati rezultati din a doua relatie au drepturi egale cu primii?