avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate ingvitadaniel

Activitate ingvitadaniel

Buna Ziua,
As dori sa stiu daca cetateni romani sau straini cu permis de conducere tari U.E., beneficiaza de dreptul - Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului.
multumesc.
Buna ziua.
Cum in situatia mea cred ca se mai afla si alte persoane , incerc sa gasesc calea legala, si as dori sa ma indrumati spre aceasta.

Deci am cumparat o masina de la o societate S.R.L, SI AM URMATOARELE ACTE:

1. Factura cu chitanta de plata
2. Cartea de identitate a Vehicolului
3. Talonul MASINI
4. O declaratie a administratorului firmei in fata unui notar, care declara pt masina, ca nu este grevat de nici o sarcina,nu a fost instrainata, nu a iesit din circuitul civil, si nu este obiectul unui litigiu la instantele judecatoresti
5.Copie xerox dupa certificatul de inregistrare al societatii si cel de inregistrare fiscala.
6. Masina.

M-am prezentat la politie pt. inmatriculare si mi s-a cerut, o sampila a firmei care mi-a vinduto pe talon...si un certificat fiscal+ stampila de la fiscul firmei pe fisa de inmatriculare....

.....Problema cea mare este ca Administratorul firmei...mi-a inchis telefonul in ''Nas'' la cererea acestor documente...si nu reusesc sa il mai contactez...fiind si din alt judet....

PUTETI SA MA INDRUMATI?.... LEGAL...ADICA CE TREBUIE SA FAC EU PT. A INMATRICULA ACEASTA MASINA PE NUMELE MEU?


VITA DANIEL
0768564905
ingvitadaniel@yahoo.it
Ma numesc Vita Vernel Daniel sunt doctor inginer civil-ambiental italian de nationalitate romana inscris in Ordinul inginerilor si arhitectilor din ITALIA provincia de Modena cu drept de semnatura, cu numarul 2512 sectiune A civila-ambientala.
Avand in vedere: Ca doresc sa ma intorc in ROMANIA si

1. Faptul ca acest Titlu de Doctor civil-ambiental imi da dreptul in ITALIA si U.E. de proiecta, de a semna toate tipurile de proiecte in domeniul constructiilor respectiv Proiectul Arhitectonic, Proiectul Structural, partile de acustica si termica, si multe alte abilitati vazute in Romania ( pentru care aici ajunge titlul de arhitect sau inginer civil ) de genul diriginte de santier, verificator, expertize de toate genurile, urbanist ecc.
am facut memorii si le-am depus la toate ministerele Romaniei, O.A.R., si ( M.D.L.PL., I.S.C., M.A.E., M.M.S.S.F.,M.E.D.U. ecc.I) cit si guvern, presedentie, ...
In momentul de fata raspunsul O.A.R. si al ministelor au ajuns la mine, majoritatea imi rapund ca nu este de competenta lor, si legislatia actuala in domeniul ctiilor este cea veche, directivele europene nefiind recunoscute si implementate in Romania. Vreau sa va trimit atasat la acest email din raspunsul O.A.R., raspuns care sfideza directivele, si parerea mea despre acest O.A.R.- ca infintarea lui si atributiunile, cit si faptul ca nu este subordonat guvernului sau alt organ de stat, modul terorizant in care isi desfasoara activitarea de coruptie legala, in domeniul ctiilor, - reprezinta clar una din prostiile guvernului care a aprobat in 2001 drepturile acestui O.A.R. care personal mi-au spus ca nu doresc concurenta externa in Romania, si deci mi-au respins acest drept de semnatura a proiectului arhitectonic- drept care in Italia il am...

CITEZ:
Hotararea guvernului ROMANIEI pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 184/2001 privind organizarea si exercitarea profesiei de arhitect, republicata
-----------------------------------------------------------------------------------------------------.
Ordinul Arhitectilor din Romania recunoaste profesional diplomele si alte documente similare mentionate la alin. (1) chiar daca aceste calificari nu indeplinesc cerintele minime de formare prevazute de normele europene, acordand acestora, in ceea ce priveste accesul si exercitarea profesiei de arhitect, cu conditia indeplinirii cerintei de la art. 11 alin. (4) din Lege, acelasi efect pe teritoriul statului roman ca si diplomelor si altor documente similare de calificare in domeniul arhitecturii eliberate in RomaniA
Art. 33. Prezenta Hotarare a Guvernului transpune Directiva Consiliului nr. 85/384/CEE, cu modificarile si completarile ulterioare, privind recunoasterea reciproca a diplomelor, certificatelor si altor dovezi oficiale de calificare in domeniul arhitecturii, inclusiv masurile de facilitare a exercitarii efective a dreptului de stabilire si a libertatii de a presta servicii, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 223 din 21.8.1985, p.15


Directiva 36/2005/CE a recunoasteri calificarilor profesionale a fost adoptata in septembrie 2005 si va trebui implementata de STATELE MEMBRE U.E. pana in octombrie 2007. Ea stipuleaza obligatiile statelor membre in domeniul cooperarii administrative, atat pentru relocarea cetatenilor (Art.56). cit si recunoasterea automata a calificarilor profesionale.Respectiv in domeniul arhitecturii pentru Italia confera titlul de arhitect celor care au titlul de dott.ing arhitect sau dott. Ing. In ingineria civila. ( cazul meu)

In concluzie :
Acest drept de profesare al meu fiind impiedicat de legile ROMANIEI IN domeniul constructiilor respectiv legi adoptate pina la intrarea in U.E. care au fost facute in functie de interesele politice si coruptia guvernelor ce sau perindat la conducerea tari din 1989 si pina in prezent...
Si conform acestei legislatii pentru a putea profesa in ROMANIA, exact ca in Italia, rezulta ca trebuie sa intru in contact cu aceste minstere si organe romane, care NU recunosc directivele europene de mai sus ci numai acele hotariri de guvern date din 1989, pina la intrarea in u.e. valabile si in acest moment, care intra in contradictie cu directivele respective...
1. proiectul arhitectonic poate fi semnat numai de arhitect
2 .atestarile de la i..s.c.
3. atestarile de la ministerul MDLPL. ECC.
DECI PROBABIL AR TREBUI SA UMBLU PE LA BUCURESTI LA TOATE ACESTE MINISTERE CAM 2 DOI ANI SA DAU LA EXAMENE, SA IAU LA AUTORIZARI, RESPECTIV ACEST ORDIN AL ARHITECTILOR DUPA PARERAE MEA CONTITUIT IN BAZA INTERESELOR MATERIALE ALE POLITICILOR, TERORIZEAZA SISTEMUL DE CONTRUIRE IN ROMANIA....imi ramane varianta de ai a in judecata, pentru ca nu sant subordinati nici unui organ al statului…
-si se pare ca asta va trebui sa renunt la idea de a ma mai intoarce vreodata in ROMANIA...unde nu exista respect, educatie, civilizatie si responsabilitate, ci numai coruptie, hotie si multe altele, din partea guvernelor si aceste ministere a oamenilor ce lucreaza in ,, conducerea tarii...ecc.



va multumesc, va stau la dispozitie si astept parerea dmv.
dott. ing Vita Daniel
ingvitadaniel@yahoo.it
tel. 0039340717064

Ma numesc Vita Vernel Daniel sunt doctor inginer civil-ambiental italian de nationalitate romana inscris in Ordinul inginerilor si arhitectilor din ITALIA provincia de Modena cu drept de semnatura, cu numarul 2512 sectiune A civila-ambientala.
Avand in vedere: Ca doresc sa ma intorc in ROMANIA si

1. Faptul ca acest Titlu de Doctor civil-ambiental imi da dreptul in ITALIA si U.E. de proiecta, de a semna toate tipurile de proiecte in domeniul constructiilor respectiv Proiectul Arhitectonic, Proiectul Structural, partile de acustica si termica, si multe alte abilitati vazute in Romania ( pentru care aici ajunge titlul de arhitect sau inginer civil ) de genul diriginte de santier, verificator, expertize de toate genurile, urbanist ecc.
am facut memorii si le-am depus la toate ministerele Romaniei, O.A.R., si ( M.D.L.PL., I.S.C., M.A.E., M.M.S.S.F.,M.E.D.U. ecc.I) cit si guvern, presedentie, ...
In momentul de fata raspunsul O.A.R. si al ministelor au ajuns la mine, majoritatea imi rapund ca nu este de competenta lor, si legislatia actuala in domeniul ctiilor este cea veche, directivele europene nefiind recunoscute si implementate in Romania. Vreau sa va trimit atasat la acest email din raspunsul O.A.R., raspuns care sfideza directivele, si parerea mea despre acest O.A.R.- ca infintarea lui si atributiunile, cit si faptul ca nu este subordonat guvernului sau alt organ de stat, modul terorizant in care isi desfasoara activitarea de coruptie legala, in domeniul ctiilor, - reprezinta clar una din prostiile guvernului care a aprobat in 2001 drepturile acestui O.A.R. care personal mi-au spus ca nu doresc concurenta externa in Romania, si deci mi-au respins acest drept de semnatura a proiectului arhitectonic- drept care in Italia il am...

CITEZ:
Hotararea guvernului ROMANIEI pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 184/2001 privind organizarea si exercitarea profesiei de arhitect, republicata
-----------------------------------------------------------------------------------------------------.
Ordinul Arhitectilor din Romania recunoaste profesional diplomele si alte documente similare mentionate la alin. (1) chiar daca aceste calificari nu indeplinesc cerintele minime de formare prevazute de normele europene, acordand acestora, in ceea ce priveste accesul si exercitarea profesiei de arhitect, cu conditia indeplinirii cerintei de la art. 11 alin. (4) din Lege, acelasi efect pe teritoriul statului roman ca si diplomelor si altor documente similare de calificare in domeniul arhitecturii eliberate in RomaniA
Art. 33. Prezenta Hotarare a Guvernului transpune Directiva Consiliului nr. 85/384/CEE, cu modificarile si completarile ulterioare, privind recunoasterea reciproca a diplomelor, certificatelor si altor dovezi oficiale de calificare in domeniul arhitecturii, inclusiv masurile de facilitare a exercitarii efective a dreptului de stabilire si a libertatii de a presta servicii, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 223 din 21.8.1985, p.15


Directiva 36/2005/CE a recunoasteri calificarilor profesionale a fost adoptata in septembrie 2005 si va trebui implementata de STATELE MEMBRE U.E. pana in octombrie 2007. Ea stipuleaza obligatiile statelor membre in domeniul cooperarii administrative, atat pentru relocarea cetatenilor (Art.56). cit si recunoasterea automata a calificarilor profesionale.Respectiv in domeniul arhitecturii pentru Italia confera titlul de arhitect celor care au titlul de dott.ing arhitect sau dott. Ing. In ingineria civila. ( cazul meu)

In concluzie :
Acest drept de profesare al meu fiind impiedicat de legile ROMANIEI IN domeniul constructiilor respectiv legi adoptate pina la intrarea in U.E. care au fost facute in functie de interesele politice si coruptia guvernelor ce sau perindat la conducerea tari din 1989 si pina in prezent...
Si conform acestei legislatii pentru a putea profesa in ROMANIA, exact ca in Italia, rezulta ca trebuie sa intru in contact cu aceste minstere si organe romane, care NU recunosc directivele europene de mai sus ci numai acele hotariri de guvern date din 1989, pina la intrarea in u.e. valabile si in acest moment, care intra in contradictie cu directivele respective...
1. proiectul arhitectonic poate fi semnat numai de arhitect
2 .atestarile de la i..s.c.
3. atestarile de la ministerul MDLPL. ECC.
DECI PROBABIL AR TREBUI SA UMBLU PE LA BUCURESTI LA TOATE ACESTE MINISTERE CAM 2 DOI ANI SA DAU LA EXAMENE, SA IAU LA AUTORIZARI, RESPECTIV ACEST ORDIN AL ARHITECTILOR DUPA PARERAE MEA CONTITUIT IN BAZA INTERESELOR MATERIALE ALE POLITICILOR, TERORIZEAZA SISTEMUL DE CONTRUIRE IN ROMANIA....imi ramane varianta de ai a in judecata, pentru ca nu sant subordinati nici unui organ al statului…
-si se pare ca asta va trebui sa renunt la idea de a ma mai intoarce vreodata in ROMANIA...unde nu exista respect, educatie, civilizatie si responsabilitate, ci numai coruptie, hotie si multe altele, din partea guvernelor si aceste ministere a oamenilor ce lucreaza in ,, conducerea tarii...ecc.



va multumesc, va stau la dispozitie si astept parerea dmv.
dott. ing Vita Daniel
ingvitadaniel@yahoo.it
tel. 0039340717064

va expun problemele mele cerand un ajutor si o adresa a unuei comisi guvernamentale pe care primul ministru afirma in interviurile din jurnale respectiv televiziuni ca ar exista si are scop de a ajuta romani din stainatate sa se ,,intoarca acasa’’ respectiv dorinta lui de a aduce in Romania forta de munca calificata ... la fel mai nou afirma si presedintele Basescu...,respectiv de a-mi se recunoste aceasta calificare pe care am obtinuto in ITALIA, Dott. Ing. Civil-ambiental, si profesa in Romania cu aceleasi drepturi...
La fel ca si dmv. am facut memorii si le-am depus la toate ministerele Romaniei, O.A.R., si ( M.D.L.PL., I.S.C., M.A.E., M.M.S.S.F.,M.E.D.U. ecc.I) cit si guvern, presedentie, ...
In momentul de fata raspunsul O.A.R. si al ministelor au ajuns la mine, majoritatea imi rapund ca nu este de competenta lor, si legislatia actuala in domeniul ctiilor este cea veche, directivele europene nefiind recunoscute si implementate in Romania. Vreau sa va trimit atasat la acest email din raspunsul O.A.R., raspuns care sfideza directivele, si parerea mea despre acest O.A.R.- ca infintarea lui si atributiunile, cit si faptul ca nu este subordonat guvernului sau alt organ de stat, modul terorizant in care isi desfasoara activitarea de coruptie legala, in domeniul ctiilor, - reprezinta clar una din prostiile guvernului care a aprobat in 2001 drepturile acestui O.A.R. care personal mi-au spus ca nu doresc concurenta externa in Romania, si deci mi-au respins acest drept de semnatura a proiectului arhitectonic- drept care in Italia il am...

CITEZ:
Hotararea guvernului ROMANIEI pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 184/2001 privind organizarea si exercitarea profesiei de arhitect, republicata
-----------------------------------------------------------------------------------------------------.
Ordinul Arhitectilor din Romania recunoaste profesional diplomele si alte documente similare mentionate la alin. (1) chiar daca aceste calificari nu indeplinesc cerintele minime de formare prevazute de normele europene, acordand acestora, in ceea ce priveste accesul si exercitarea profesiei de arhitect, cu conditia indeplinirii cerintei de la art. 11 alin. (4) din Lege, acelasi efect pe teritoriul statului roman ca si diplomelor si altor documente similare de calificare in domeniul arhitecturii eliberate in RomaniA
Art. 33. Prezenta Hotarare a Guvernului transpune Directiva Consiliului nr. 85/384/CEE, cu modificarile si completarile ulterioare, privind recunoasterea reciproca a diplomelor, certificatelor si altor dovezi oficiale de calificare in domeniul arhitecturii, inclusiv masurile de facilitare a exercitarii efective a dreptului de stabilire si a libertatii de a presta servicii, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 223 din 21.8.1985, p.15


Directiva 36/2005/CE a recunoasteri calificarilor profesionale a fost adoptata in septembrie 2005 si va trebui implementata de STATELE MEMBRE U.E. pana in octombrie 2007. Ea stipuleaza obligatiile statelor membre in domeniul cooperarii administrative, atat pentru relocarea cetatenilor (Art.56). cit si recunoasterea automata a calificarilor profesionale.Respectiv in domeniul arhitecturii pentru Italia confera titlul de arhitect celor care au titlul de dott.ing arhitect sau dott. Ing. In ingineria civila. ( cazul meu)

In concluzie :
Acest drept de profesare al meu fiind impiedicat de legile ROMANIEI IN domeniul constructiilor respectiv legi adoptate pina la intrarea in U.E. care au fost facute in functie de interesele politice si coruptia guvernelor ce sau perindat la conducerea tari din 1989 si pina in prezent...
Si conform acestei legislatii pentru a putea profesa in ROMANIA, exact ca in Italia, rezulta ca trebuie sa intru in contact cu aceste minstere si organe romane, care NU recunosc directivele europene de mai sus ci numai acele hotariri de guvern date din 1989, pina la intrarea in u.e. valabile si in acest moment, care intra in contradictie cu directivele respective...
1. proiectul arhitectonic poate fi semnat numai de arhitect
2 .atestarile de la i..s.c.
3. atestarile de la ministerul MDLPL. ECC.
DECI PROBABIL AR TREBUI SA UMBLU PE LA BUCURESTI LA TOATE ACESTE MINISTERE CAM 2 DOI ANI SA DAU LA EXAMENE, SA IAU LA AUTORIZARI, RESPECTIV ACEST ORDIN AL ARHITECTILOR DUPA PARERAE MEA CONTITUIT IN BAZA INTERESELOR MATERIALE ALE POLITICILOR, TERORIZEAZA SISTEMUL DE CONTRUIRE IN ROMANIA....imi ramane varianta de ai a in judecata, pentru ca nu sant subordinati nici unui organ al statului…
-si se pare ca asta va trebui sa renunt la idea de a ma mai intoarce vreodata in ROMANIA...unde nu exista respect, educatie, civilizatie si responsabilitate, ci numai coruptie, hotie si multe altele, din partea guvernelor si aceste ministere a oamenilor ce lucreaza in ,, conducerea tarii...ecc.



va multumesc, va stau la dispozitie si astept parerea dmv.
dott. ing Vita Daniel
ingvitadaniel@yahoo.it
tel. 0039340717064
Discuție clariicari
Ma numesc Vita Vernel Daniel sunt doctor inginer civil-ambiental italian de nationalitate romana inscris in Ordinul inginerilor si din ITALIA provincia de Modena cu drept de semnatura, cu numarul 2512 sectiune A civila-ambientala.
Avand in vedere: Ca doresc sa ma intorc in ROMANIA si vazind interviul dmv. pe care il atasez acestui memoriu, am considerat ca sinteti persoana care poate sa-mi raspunda si sa ma ajute a invinge aceasta birocratie a ministerelor ROMANIEI, care funtioneaza dupa legile, hotaririle si odinelor, guvernelor perindate la conducerea tarii dupa ‚89....si care inca nu recunosc directivele si legile comunitatii europene.
Eu sper sa aduc si o noua problema pe agenda dmv., respectiv a guvernului, respectiv posibilitatea profesari cetatenilor U.E. in Romania.

1. Faptul ca acest Titlu de Doctor civil-ambiental imi da dreptul in ITALIA si U.E. de proiecta, de a semna toate tipurile de proiecte in domeniul constructiilor respectiv Proiectul Arhitectonic, Proiectul Structural, partile de acustica si termica, si multe alte abilitati vazute in Romania ( pentru care aici ajunge titlul de arhitect sau inginer civil ) de genul diriginte de santier, verificator, expertize de toate genurile, urbanist ecc.

2. Directiva 85/384/CEE din 10 iunie ce se refera la recunoasterea automata si neconditionata a calificarilor in domeniul arhitecturii pe baza anumitor criterii de educatie si studii arhitecturale. (,,recunoasterea reciproca a diplomelor, certificatelor si altor calificari oficiale in domeniul arhitecturii, de facilitare a exercitarii efective a dreptului de stabilire si a libertatii de a presta servici cu titlul de arhitect’’).
DIPLOME, CERTIFICATE ªI ALTE CALIFICÃRI OFICIALE CARE PERMIT POSESORULUI INIŢIEREA DE ACTIVITÃŢI ÎN DOMENIUL ARHITECTURII ÎN TEMEIUL DREPTURILOR DOBÂNDITE SAU AL DISPOZIŢIILOR NAŢIONALE EXISTENTE
Respectiv pentru ITALIA :
(g) în Italia
,,- diplomele de „laurea in ingegneria” în domeniul construcţiilor civile („sezione costenzione civile”), acordate de universităţi şi institute politehnice, însoţite de diploma care conferă posesorului dreptul să exercite în mod independent profesia de arhitect, acordată de Ministerul învăţământului după ce candidatul a reuşit, înaintea unei comisii competente, la examenul de stat care îi conferă dreptul să exercite profesia în mod independent profesia (dott. Ing. Architetto sau dott. Ing. in ingegneria civile);’’

3. Directiva 36/2005/CE a recunoasteri automate a calificarilor profesionale a fost adoptata in septembrie 2005 si va trebui implementata de STATELE MEMBRE U.E. pana in octombrie 2007. Ea stipuleaza obligatiile statelor membre in domeniul cooperarii administrative, atat pentru relocarea cetatenilor (Art.56). cit si recunoasterea automata a calificarilor profesionale.Respectiv in domeniul arhitecturii pentru Italia confera titlul de arhitect celor care au titlul de dott.ing arhitect sau
dott. Ing. In ingineria civila. ( cazul meu)

In concluzie, avand in vedere argumentele mai sus mentionate :

Pot ? profesa in domeniul constructiilor si in Romania cu aceleasi drepturi ca si in Italia, respectiv auzind de aceasta dointa a Guvernului Romaniei de a aduce ’’ ACASA’’ pe cei ce muncesc in strainatate,
Va rog sa-mi raspundeti si sa-mi clarificati urmatoarele intrebari si nedumeriri personale care cred eu ca reprezinta ‚’’of-ul’’ majoritatii profesionistilor, investitorilor, populatiei, straini si romani din acest domeniul al CONSTRUCTIILOR foarte important pentru dezvoltarea unei tari....

a) Unde trebuie sa ma adresez sa pot semna partea de proiect arhitectonica si respectiv daca pot profesa aceasta parte si in Romania ?
( am luat legatura cu O.A.R si cred ca dupa ce o sa ma izbesc de probabil un an de alergatura, si legi si documente, si birocatia, si persoane care conduc acest ordin referitor mindria lor, sar putea sa reusesc in baza directivei 85/384/CE in functiie cum vor interpreta textele acestei directive) .NU era foarte simplu sa pot profesa aceasta exact ca in ITALIA, chiar cu titlul si stampila mea de aici ? sau nu sintem intrati inca in U.E. ?
b) Cum Romanul din timpuri vechi are obisnuinta de a-si complica viata, in domeniul ctii-lor in ROMANIA sau introdus aceste ’’ Autorizari ’’ care aici in ITALIA NU EXISTA .
Deci unde si cum pot avea aceste titluri de :
– diriginte de santier ( aici orice proiectant: inginer,arhitect,geometru, pote fi acest ’’ diriginte’’ fara nici o examinare, autorizare, considerinduse ca fi tu proiectantul esti capabil sa faci si director de santier...
- expert tehnic cu calitatea, responsabil cu controlul tehnic de calitatea in ctii.( normal ca este insasi proiectantul stabileste materialele si modul de executia etc.)
- responsabil cu urmarirea speciala a comportarii in exploatare a ctii-lor.?
- verificator de proiecte atestat .
(in ITALIA se considera ca inginerul fiind capabil sa proiecte atunci poate sa si verifice un proiect sau un calcul facut de un altul.)

c) Daca tot sintem in U.E. de ce profesionisti autorizati U.E. nu pot profesa in
ROMANIA DIRECT CU firmele si titlurile lor din U.E., sau de ce nu se recunosc
Aceste titluri prin lege si in ROMANIA .


2. Dupa cum vedeti la intrebare de mai sus, ma aflu intro mare de intrebari privind posibilitatea mea de a profesa in Romania, si vazind diferanta de normative, de legi si politica tari in acest domeniul al constructiilor care prin aceste legi actuale respectiv aprobate pina la intrarea in U.E. COMPLICA si ingreuneaza procesul de a ’’ construi ’’ in ROMANIA, (respectiv noul cod care nu face nimic altceva decit sa reuneasca toate hotaririle de pina acum) va intreb :

Din punct de vedere profesional eu pot sa profesez aceiasi activitate ca si in U.E. cu aceleasi drepturi profesionale si in ROMANIA ?

3. Citind noul Cod al ctiilor eu nu vad nimic EUROPEAN in el .( doua articole ce se refera la directivele de mai sus). Consider ca acest nou Cod ar trebui sa revolutioneze acest domeniu al unei tari sarace din toate punctele de vedere, sa ajute investitori si profesionisti sa colaboreze la dezvoltarea acestui sector.
In concluzie pererea mea a unui inginer roman ce profeseaza in afara tari, acest cod este de fapt o reunine a vechilor legi si hotariri si nu aduce nimic nou evolutiv ci mareste aceasta birocratie actuala in domeniul constructiilor.....

Cum nu reusesc sa gasesc o adresa a Comisiei de care vorbea primul ministru, ca va fi infintata pentru a rezolva problemele ROMANILOR CE DORESC SA SE INTOARCA IN ROMANIA,

-atasez scrisorile trimise de mine la inspectoratul in ctii. I.S.C., La O.A.R. ordinul arhitectilor,respectiv Ministerului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor unde de fapt ma prezint, si prezint si intrebarile, problemele privind posibilitatea intoarceri mele in Romania.
-Va rog sa-mi raspundeti la acele intrebari si modul cum ma puteti ajuta.Mentionez ca inca nu am nici un raspuns de la organele respective si dupa discutiile telefonice am vazut ca nu vor fi capabile si interesate sa-mi rezolve problemele mele (NICI LEGISLATIA ROMANA NU LE PERMITE) care dupa mine sint logice:
Din punct de vedere profesional eu sa pot sa profesez aceiasi activitate ca si in Italia, cu aceleasi drepturi profesionale si in ROMANIA ????
-Va cer o adresa e-mail si nr. de telefon al comisiei guvernamentele care sa ma poata ajuta sa trec cu bine peste birocratia legislatiei, ministerelor romanesti....


Va multimesc anticipat si va rog sa-mi raspundeti ,
Cu respect,
Dott.ing. Vita Daniel
Tel. 00393407170064,
Tel.0727117577( valabil pina in luna septembrie)
adresa email: ingvitadaniel@yahoo.it