avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate cris_geany

Activitate cris_geany

BUNA ZIUA..mi-am deschis un PFA coafor,va rog daca ma puteti lamuri si pe mine ,in ce registru trebuie sa trec daca imi cumpar o masina de tuns sau alte ustensile necesare pt. coafor...in registru inventar sau in cel cu incasari si plati?...si cum va trebui sa fac declaratia 200?..acolo trebuie sa declar si ceea ce investesc?...am cerut ajutor la finante si au spus ca nu au voie sa-mi acorde aceste informatii ...
multumesc
va rog imi raspunde si mie cineva?....multumesc
buna seara...am o intreprindere individuala de moblier la comanda ,intr un spatiu inchiriat care apartine unei scoli... acest spatiu a trebuit renovat ,iar directorul scolii ne a spus ca ceea ce vom cheltui cu renovarea spatiului ,se va compensa cu chiria acestui spatiu.
va pot spune ca eu am cheltuit 2000 lei cu renovarea ,dar 5 luni nu am platit chiria deoarece am crezut ca se va compensa cu cei 2000 lei cheltuiti pt.renovare.
contabila scolii spune ca nu putem beneficia de aceasta compensare deoarece fiind institutie publica nu poate sa faca aceasta..,,manevra,,....ci ca va trebui sa platesc acei 2000 lei...
va rog din suflet ajutati ma cu un sfat ,deoarece nu este corect sa platesc acesti bani daca eu am renovat spatiul....cum va trebui doamna contabila sa faca aceasta compensare?...ce acte va trebui sa faca?...poate nu se pricepe ,va rog ajutati ma...
multumesc
nu sunt angajata ,niciunde
buna ziua...am un pfa-coafor ,unde lucrez singura.mentionez ca platesc numai cass-ul.as vrea sa platesc si la c.a.s.,dar intrebarea mea este.. voi putea sa platesc numai pentru jumatate de norma ? daca se poate cum trebuie sa procedez si unde sa ma adresez?
multumesc
buna ziua...am un PFA-coafor,lucrez singura.in cazul acesta trebuie sa am si protectia muncii ?
multumesc

buna ziua...daca am o intrep.individuala,si am o pensie de revolutionar sant obligat sa mai platesc CAS si CASS.? nu am angajati lucrez numai eu
multumesc

Răspuns la discuția II (pensionar) si plata CASS, CAS
imi raspunde si mie cineva la intrebarea mea din 29.03.?
multumesc
buna ziua...daca am o intrep.individuala,si am o pensie de revolutionar sant obligat sa mai platesc CAS si CASS.? nu am angajati lucrez numai eu
multumesc
buna ziua...pentru II -productie de mobila ,neplatitor de tva ,ce acte(registre)contabile trebuie sa am,si ce obligatii am la fisc?.
multumesc