avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaDumitrache

Activitate AlinaDumitrache

Am depus la ANAF formularul 070 pt inregistrare fiscala ca Tehnician dentar debutant, colaborator, neplatitor de TVA. As dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru a plati CAS si CASS? Calculez eu lunar pe baza venitului cat am de plata si achit in contul de Trezorerie sau trebuie sa fac contract cu Casa Sanatate si Casa de Pensii?
Sunt tehnician dentar,, desfasor activitate colaborare cu un laborator tehnica dentara, si vreau sa achizitionez un PC performant pe care sa instalez Exocadul, (program pe carel lucrez) ca sa pot lucra si de acasa. Daca cumpar PC in rate ( valoarea >2500 lei deci mijloc fix) cum imi deduc cheltuiala si cum il inregistrez ? Diferenta la sfarsitul lunii dintre venituri si cheltuieli o sa fie pe minus . Scad in fiecare luna rata? Daca da, cum inregistrez factura(ea apare cu suma totala de plata)?


.
Daca inchei un contract colaborare cu o firma si imi desfasor activitatea la sediul lor , i
n momentul in care imi infiintez PFA trebuie sa declar sediu social locul unde o sa-mi desfasor activitatea* conf. contractului de colaborare) sau alt sediu iar cel din contract sa devina punct lucru?
Avand in vedere ca urmează sa inchei un contract de colaborare cu un laborator pentru prestari servicii si ca media venitului ar fi de 6500 lei/ luna ce fel de PFA e mai avantajos.? Cel cu Norma de venit sau Sistem Real? Cheltuieli deductibile nu ar fi decat combustibilul sau eventualele reparatii la masina. Asta tinand cont si de viitoarele schimbari fiscale si taxe.
Am terminat tehnica dentara si vreau sa infiintez un PFA in numele caruia sa inchei contract colaborare cu laborator tehnica dentara. Ce CAEN trec avand in vedere ca laboratorul are 3250 ? Daca trec acest cod se intelege ca vreau sa deschid laborator si imi cere autorizatie de mediu..Ori eu vreau doar colaborare pentru prestari servicii de tehnica dentara.
Multumesc
Am cumparat un furgon nou pe PFA si mai am de achitat ultima rata. Anul trecut am inchis PFA dar am platit ratele la zi. As vrea sa trec furgonul prin contract de novatie pe numele meu. Pot achita ultima rata ca persoana fizica? E vreo problema daca am desfiintat PFA inainte de incheiere contract leasing dar sunt cu taxele la zi?
Discuție Infiintare SRL
Peste 6 luni termin facultatea de tehnica dentara si urmeaza sa inchei contract cu Laboratorul clinicii dentare unde fac practica. Vreau sa infiintez un SRL in numele caruia sa inchei contractul de prestari servicii cu laboratorul dentar eu urmand a fi salariat. Daca mama nu realizeaza venituri poate fi administrator? Pentru mine e mai avantajos sa fiu salariat sau actionar cu indemnizatie? Firma poate incheia cu laboratorul contract de comision avand in vedera ca eu ca salariat sau actionar am un venit lunar variabil in functie de nr lucrari lunare efectuate? Sau imi fixez un salariu fix iar diferenta mi-o plateste laboratorul ca si comision? Ce taxe as avea de plata? Multumesc
in anul 2008 concubinul meu a achizitionat un teren pe care ulterior a construit o casa. In 2018 ne-am casatorit legal si ar vrea sa ma treaca in cartea funciara ( sa fim amandoi titulari). Care este procedura si cum afecteaza aceasta dreptul meu asupra terenului si casei in cazul unei succesiuni, daca sotul mi-a lasat tot mie prin testament. Mentionez ca sotul mai are un copil de 30 ani dintr-o casatorie anterioara, cu domiciliul in USA
Am un baiat de 23 ani dintr-o casatorie anterioara pe care actualul meu sot vrea sa il adopte.
Ne-am casatorit anul acesta, dar am trait in concubinaj de 12 ani, cand copilul era minor ,avea 11 ani si de atunci pana in prezent a a avut grija de el. Cum se procedeaza si care sunt etapele pentru adoptie?
Va multumesc