avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate ioanamir

Activitate ioanamir

Răspuns la discuția Returnare avans cazare
Stiu. Dar macar o sa plateasca taxe pt banii aceia indiferent daca ajung sau nu sa ma cazez.
Răspuns la discuția Returnare avans cazare
Multumesc. Daca o sa platesc avans voi cere chitanta/factura :)
Buna ziua.

O pensiune are pe site precizarea ca pt cazare se percepe un avans si ca in caz de neprezentare avansul nu se returneaza. Deasemenea, exista din partea propietarului o solicitare verbala de plata a avansului si pe mail a fost trimis un cont personal in care sa fie platit avansul.

In cazul in care platesc avansul si din diverse motive care tin de mine nu ma cazez, pot sa primesc avansul inapoi?

Exista o prevedere legala care reglementeaza plata/returnarea avansului pt cazare atunci cand nu exista contract, iar avansul e platit in cont de persoana fizica?

O zi frumoasa
M-a lamurit ANAF. Pt ca nu se emit facturi pt sediul respectiv, impozitul este pt rezidential
Buna seara.
Sunt copropietarul unui apartament cu 5 camere intr-un bloc construit in 1975, unde si locuiesc. In apartament figureaza ca firma unei prietene are sediul social in camera nr 2 si ca asociatia parintilor dintr-o gradinita are sediul in camera nr. 3 (sunt contracte de comodat). In 2016 datorita acestor sedii sociale imi va creste impozitul pe apartament?
Multumesc.
Multumesc mult.
O zi frumoasa
Buna ziua.
Eu lucrez cu contract de cesiune drepturi de autor, iar beneficiarul/angajatorul opreste 10% impozit, CAS si CASS.
Astazi am avut surpriza ca unul din angajatori sa ma intrebe care este formularul unde declara ce taxe si impozite mi-a oprit pt ca nu stie. Nici eu nu stiu asa ca va rog sa imi spuneti ce declaratie trebuie sa completeze angajatorul pt stopajul la sursa a taxelor si impozitului?
Multumesc
Tocmai am vazut ca OM 4925/2005 a fost abrogat de OM5115/2014
Buna ziua.

Comitetul Reprezentativ al Parintilor (CRP) are dreptul legal de a incheia contracte pt diverse activitati (optionale, excursii, etc)?

Daca CRP cumpara de ex, rechizite pt copii, cum justifica banii cheltuiti? E de ajuns bonul fiscal de la furnizor sau e necesara si o factura? In cazul in care trebuie factura, cine e trecut la cumparator? Presedintele CRP?

Pt ca CRP sa ia decizia infiintarii unei asociatii a parintilor trebuie sa aiba acordul a jumatate+1 din parintii din unitatea de invatamant sau e necesar doar votul majoritatii membrilor CRP prezenti la sedinta?

Care e baza legala a raspunsurilor la aceste intrebari?

Multumesc.

O zi frumoasa