avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate mihaiweb

Activitate mihaiweb

Buna ziua,
In urma cu approx 2 saptamani am avut un accident de circulatie dupa care am incheiat o constatare amiabila cu vinovatul. Asiguratorul a facut o oferta de despagubire nejustificata si mai mica fata de avariile si solutiile tehnice (inlocuire) adoptate in procesul verbal de constatare. Le-am raspuns la email ca nu sunt de acord cu despagubirea oferita si le-am cerut sa faca o oferta detaliata si conforma normelor ASF (sa ia in considerare modificarile structurii de echipare si sa prezinte detaliat modul de calcul al costurilor reparatiei) sau sa fie de acord cu suma propusa de mine (justificata prin facturile pieselor montate anterior si deteriorate in accident), insa nu am mai primit niciun raspuns. Piesele deteriorate nu sunt in dotarea standard a vehiculului (in speta motocicleta), insa au fost consemnate la constatare si erau prezente pe motocicleta de mai putin de o luna. De asemenea vehiculul se afla inca in garantie.
Care sunt pasii pe care ii pot urma acum? Depun cererea de despagubire in regie proprie cu suma propusa de mine la care anexez documentele justificative si astept raspunsul oficial, dupa care eventual in cazul refuzului depun o plangere la ASF sau apelez la SAL-FIN/actionare in judecata?
Va multumesc.
Buna ziua,
In urma cu aproximativ o luna mi-a fost avariata masina in parcare. Impreuna cu cel vinovat am mers la asigurator si am deschis dosarul de dauna. La ceva timp am sunat sa ma interesez de stadiul dosarului si cu ocazia asta am aflat ca acesta este suspendat pentru investigatii suplimentare cu privire la unele urme ce nu inteleg ei de unde provin(provenienta este de fapt clara si este vizibil din pozele realizate de catre asigurator). Am fost si la sediul asiguratorului in speranta ca pot discuta cu cineva care se ocupa de dosarul suspendat, insa nicio sansa.
Nu am fost notificat in scris nici pana acum de catre asigurator in legatura cu suspendarea dosarului si intentia de a desfasura investigatii suplimentare. In ordinul CSA vad ca se specifica obligativitatea efectuarii acestei notificari, insa nu vad nimic in legatura cu vre-o sanctiune sau pierderea dreptului de a efectua investigatii suplimentare in caz contrar.
Intentionez sa depun plangere la CSA pentru acest lucru si modul de lucru al firmei cu persoanele pagubite. Pot cere despagubirea pe motiv ca nu am fost instiintat in scris de suspendare?
Va multumesc.