avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate nepynepy

Activitate nepynepy

Răspuns la discuția Despagubire RCA
daca asigurarea este valabila la momentul accidentului , ar trebuie sa despagubeasca indiferent daca este pe numele utilizatorului , la urma urmei sa platit o suma de bani pentru acea polita :)
Răspuns la discuția Despagubire RCA
mi se pare aiurea chestia asta
Răspuns la discuția Despagubire RCA
si daca , e anulata eu voi mai primii bani ?
Răspuns la discuția Despagubire RCA
ar fi trebuit sa fiu anuntat daca se anula polita de asigurare , dar aceasta este valabila

nucu$ a scris:

Din acest motiv v-am sfatuit sa depuneti documentul.Unii asiguratori procedeaza asa:

Anularea politei: Conform legislatiei in asigurari o polita de asigurare RCA emisa nu poate fi anulata decat in cazul unor erori cuprinse in polita, erori ce afecteaza valabilitatea acesteia, sau in cazul in care se face dovada ca din eroare, pentru acelasi autovehicul si acelasi asigurat exista in vigoare o alta polita RCA. In cazul in care clientul constata in momentul livrarii sau ulterior acestui moment faptul ca polita emisa de catre Xxxx X Agent de Asigurare SRL conform comenzii lansate online contine informatii gresite, exclusiv din vina sa, (a completat in formularul de comanda date/informatii gresite), poate solicita anularea politei /rectificarea erorilor si emiterea si livrarea unei alte polite. Daca, in situatia enuntata mai sus, clientul va solicita emiterea si livrarea unei alte polite, atunci va fi obligat sa achite taxele de transport.

Incercati si un contact cu emitentul online al politei dv., macar pentru returnarea primei care nu a avut acoperire.


Răspuns la discuția Despagubire RCA
teoretic daca era sa fie o problema cred ca imi anulau asigurarea , dar asigurarea este valabila
Răspuns la discuția Despagubire RCA
masina figureaza ca asigurata
Răspuns la discuția Despagubire RCA
cum pot verifica asta ? daca ma puteti ajuta
Răspuns la discuția Despagubire RCA
sa inteleg ca sunt bun de plata ?
Răspuns la discuția Despagubire RCA
ce nu inteleg eu este ca : se considera un vehicul asigurat daca proprietarul sau utilizatorul acestuia are un contract incheiat , deci fiul mei fiind utilizator are un contract incheiat pe numele lui
Răspuns la discuția Despagubire RCA
pai da si daca eu am contract de comodat intre mine si fiul meu , cum ca i-am incredintat masina sa o foloseasca pe o perioada de 2 ani , el nu se numeste utilizator ?
3. utilizator al vehiculului - persoana fizică sau juridică căreia, în baza unui
contract încheiat cu proprietarul/coproprietarul, i s-a atribuit pe o anumită perioadă
dreptul de folosintă a unui vehicul;
Art. 15. - (1) Se consideră că un vehicul este asigurat dacă proprietarul sau
utilizatorul acestuia are încheiat un contract de asigurare obligatorie de răspundere
civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule,