avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate ancaneagota

Activitate ancaneagota

buna seara,
am avut o angajata care a plecat in alta tara fara sa ma anunte.cum sa ii fac inventar pt a stabili eventuale diferente?cu martori?Cu politia?
buna ziua,
problema mea este urmatoarea:am o cladire cu autorizatie de constructie pe numele meu.terenu de sub ea este al socrului cu care nu ma mai inteleg(la momentul constructiei si al emiterii autorizatiei de construire ne intelegeam bine si aveam in vigoare un contract de inchiriere pe teren).Intre timp contractul de chirie a expirat.Ce posibilitati sunt pt a vinde cladirea?multumesc anticipat pt orice raspuns
Multumesc pt raspuns
Mi s-a infiintat poprire pe salariu si cont in data de 24.04.2017 in baza unei Incheieri de incuviintare redactata si semnata de executorul judecatoresc in data de 14.10.2015.
Intrebarea mea este:pot face contestatie pt a anula popririle in baza dec 895/2016 a Curtii constitutionale(cum ca incheierea de incuviintare trebuie facuta de instanta) sau acea decizie" nu se poate aplica in trecut"?multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contestatie executare
Buna ziua,
La executorul judecatoresc nu am anuntat schimbarea domiciliului deoarece nu aveam habar de existenta lui.Banca imi stie ultimul domiciliu dat fiind ca aam deschis contul recent.
Doresc sa fac contestatie la executare,deoarece consider ca debitul s a pescris,dar nu stiu exact care sunt pasii de facut.
Răspuns la discuția Contestatie executare
Va rog frumos sa ma ajutati macar cu o parte din raspunsuri;as vrea sa depun contestatie dar nu imi permit sa apelez la ajutor specializat
Răspuns la discuția Contestatie executare
Nu ma poate ajuta nimeni macar cu o parte din raspunsuri,va rog?
Buna seara;in februarie 2011 am contractat 2 carduri de credit.Incepand cu anul 2013,am fost in imposibilitatea de a mai achita sumele restante.intre timp,nu am lucrat si m-am mutat in alt judet(salaj) dar buletinul mi l-am schimbat abia in ianuarie 2017 cand m-am si angajat.in data de 24.04,firma la care lucrez a primit de la un executor cerere de infiintare a popririi pe salariu iar la banca mi s-a pus poprire pe cont incepand cu 28.04.
O data cu cererea de infiintare a popririi,executorul a trimis si o incheiere de incuviintare din octombrie 2015.Mentionez ca adresa din actele primite este cea veche,precum si in incheierea de incuviintare din 2014 se preciza ca puteam face contestatie la judecatoria unde am avut domiciliul inainte sa ma mut in salaj.Am luat legatura cu niste firme de pe internet care se ocupa de contestatii dar problema este ca nu ma "incadrez"in tarifele lor.
Acestea fiind spuse,intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1.pot face contestatie avand in vedere ca exista acea incheiere de incuviintare din 2015
2.la ce judecatorie se face contestatia,daca se poate face?la domiciliul de acum sau de dinainte?
3.cum se calculeaza cele 15 zile in care pot face contestatie?
4.in ce temei legal pot face contestatia?nu am pregatire juridica dar nu imi permit sa imi angajez un avocat.
5.pot transmite contestatia prin posta?
Va multumesc anticipat celor care imi ve-ti raspunde.
Buna ziua,revin cu niste precizari mai exacte.in data de 24.04 s a primit cererea de infiintare a popririi la serviciu redactata in data de 13.04.Incheierea de incuviintare a fost facuta in data de 14.10.2015 iar schimbarea de domiciliu in ianuarie 2017.In aceste conditii,pot face contestatie la executare in judetul in care locuiesc actualmente?incheierea de incuviintare din 2015 intrerupe cursul prescriptiei?multumesc
Multumesc pt raspunsuri