avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate attilajoos

Activitate attilajoos

Răspuns la discuția Fermier Activ - Definitie
Si care sunt conditiile de a fi considerat fermier activ?
Tocmai cele citate mai jos m-au determinat sa pun intrebarea.
Multumesc. :)


Buna ziua,
Ne poate lamuri cineva ce inseamna "fermier activ" - persoana fizica?
Adica ce conditii trebuie sa indeplinesc ... text de lege am gasit, dar nimic concret si greu de interpretat.
Multumim.
Buna ziua,

Intrebarile ar fi:
1. Exista vreo limita la nr. de autoturisme aduse pe o firma? Firma - platitoare de TVA - are deja un autoturism adus in acest fel.
2. Conform noului Cod Fiscal - (la nivel de auzite) am inteles ca se poate si pe o firma neplatitoare de TVA, imi poate confirma cineva?

Va citez niste articole aferente (pe care am reusit sa gasesc eu):

Art. 266. Semnificaţia unor termeni şi expresii
(3) Mijloacele de transport noi la care se face referire la art. 268 alin. (3) lit. b) şi la art. 294 alin. (2) lit. b)
sunt cele prevăzute la lit. a) şi care îndeplinesc condiţiile prevăzute la lit. b), respectiv:
a) mijloacele de transport reprezintă o navă care depăşeşte 7,5 m lungime, o aeronavă a cărei greutate la
decolare depăşeşte 1.550 kg sau un vehicul terestru cu motor a cărui capacitate depăşeşte 48 cm3 sau a
cărui putere depăşeşte 7,2 kW, destinate transportului de pasageri sau bunuri, cu exceptia:....
b) condiţiile care trebuie îndeplinite sunt:
1. în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcţiune
sau să nu fi efectuat deplasări care depăşesc 6.000 km;
...
Art. 268. Operaţiuni impozabile
(3) Sunt, de asemenea, operaţiuni impozabile şi următoarele operaţiuni efectuate cu plată, pentru care locul este considerat a fi în România, potrivit art. 276:
b) o achiziţie intracomunitară de mijloace de transport noi, efectuată de orice persoană;
...

Art. 294. Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru
transportul internaţional şi intracomunitar
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi către un cumpărător care nu îi comunică furnizorului
un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA;


Multumesc,
Attila