avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate baldovin_trandafira

Activitate baldovin_trandafira

Multumesc!

Dapix a scris:

Aveti calitatea de co-imprumutat, si nu puteti iesi din aceasta obligatie asumata decat cu acordul bancii creditoare. Totul tine de vointa bancii care nu poate fi obligata sa accepte cererea dvs.



baldovin_trandafira a scris:

Este credit de nevoi personale dar, fiind suma foarte mare, a fost nevoie de un gaj!
Multumesc pt raspuns!

gi-jane2 a scris:

Faceti amiabil cu fostul sot, partajul la casa, luati acordul bancii creditoare, el ramane cu casa si creditul si dvs cu nimic.
Probabil ca fostul va trebui sa aduca un alt coplatitor sau girant.
Cat mai are de platit la acesty credit? ca daca e de nevoi personale, se termina repede.Mie imi pare credit ipotecat daca e pusa ipoteca pe casa.



Buna ziua!
In cazul unui divort, ce trebuie facut ca eu (sotia) sa nu platesc ratele unui imobil cumparat de ambii soti cu credit bancar de nevoi personale (sotul fiind titular de cont si eu coplatitor) , gaj fiind bunul imobiliar?
Mentionez ca eu nu am nici o pretentie asupra bunului imobiliar!
Multumesc!
Răspuns la discuția Vanzare teren!
Multumesc!
Discuție Vanzare teren!
Buna ziua!
Am unteren intravilan, intr-o localitate la 15 km de municipiul Buzau, pe care intentionez sa-l vand!
Vreau sa stiu ce comisioane o sa platesc la notar pentru vanzarea acestui teren, sau daca sunt impozite graduale dupa anumite praguri financiare si care sunt acestea!
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Impozite spatii comerciale
Multumesc!
Buna ziua!
Sunt persoana fizica si am un spatiu amenajat in curte pe care il inchiriez pentru diverse activitati,cu contract si plata impozitelor la zi!
In luna august 2019 am fost chemat la primarie, la serviciul de taxe si impozite sub pretextul ca nu am declarat acel spatiu ca, spatiu comercial si drept urmare, acum am de platit o diferenta pe ultimii cinci ani plus penalitati!
Dilemele zilei sunt:
De ce n-am fost notificat de primarie in acesti cinci ani;
De ce trebuie sa declar ca, spatiul inchiriat este spatiu comercial, lucru care reiese deja din contractul incheiat cu chiriasul, eu fiind persoana fizica care nu desfasoara activitati comerciale;
Intrebare:
In situatia descrisa mai sus, ce pot sa fac?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc!
Discuție Succesiune
Buna ziua!
Vreau sa stiu, daca, in urma decesului tatalui meu, trebuie mers la notar pentru dezbaterea mostenirii (obtinerii certificatului de mostenitor), intre mine si mama mea, eu fiind unicul copil si ca atare si unicul mostenitor dupa moartea mamei mele?
Va multumesc!
Buna ziua!
Pentru calitatea de administrator al unei cladiri din cadrul unei societati se mai constituie garantie financiara in cuantum de 1-3 salarii?
Nu se poate face o asigurare a bunurilor?
Va multumesc!