avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate zidaru

Activitate zidaru

Răspuns la discuția raspunderea penala
Asta e si ideea:
1.am solicitat sa puna in executare hotrarea judecatoreasca in 15 zile.
2.Daca nu plateste le fac plangere penala.
3.Ulterior merg la executorul judecatoresc cu hotararea sa execute silit.Daca firma nu are bani executorul poate sa execute bunurile administatorului sau se declara falimentul si nu mai primesc nimic?
4.Daca in plangerea penala solicit civil suma datorata (20.000 lei) prin hotararea jud. de la administratorul firmei,mai am dreptul sa actinez si prin executoru jud.?
Răspuns la discuția raspunderea penala
Are,dar are si imprumuturi mari si este posibil ca imobilele precum si alte bunuri cu valori mai mari sa fie ipotecate,gajate.Automobilele sunt in leasing,nu sunt ala lor.Este posibil sa nu mai fie alte bunuri,ma gandesc la ce e mai rau.Altceva servere calculatoare,mobilier exista,dar oare pot acoperii suma pe care o datoreaza?
Răspuns la discuția raspunderea penala
Am cautat un model de plangere prealabila si la sfarsit mai spunea"ma constitui parte civila cu suma de....".
La ce se refara?
Pot sa cer suma din hotatarea judecatoresaca pe care nu a platit-o?
Adica in cazul in care firma da faliment si nu mai am sansa sa recuperez banii sa ii pot lua direct de la administatorul firmei prin urmarirea bunurilor,sau asta se poate face si de excutorul judecatoresc(executarea silita a administatorului)?
Puteti da o explicatie?
Răspuns la discuția Fals in declaratii
Exista un termen de prescriere a faptei?
Răspuns la discuția Fals in declaratii
Unde se sesizeaza aceasta infractiune?
Fostul angajator mi-a platit o parte din salariile restante la un an dupa incheierea activitatii in contul meu bancar.LA rubrica ca reprezinta plata a trecut:"avans deplasare"probabil pentru a nu mai platii contributii pentru acele salarii restante.
Este o infractiune aceasta declaratie falsa?
Unde se incadreaza,ce lege o pedepseste?
Răspuns la discuția raspunderea penala
1.Dupa data de 21 iulie 2014 cat timp am la dispozitie sa fac solicitarea,pentru a nu se prescrie infractiunea?
2.Solicitarea o pot face la sectia de politie unde am domiciliul?
Răspuns la discuția raspunderea penala
Multumesc!
1.Cele 15 zile sunt calendaristice sau lucratoare?(Eu a solicitat executarea hotararii judecatoresti in 03 iulie 2014)
2.Unde depun solicitarea de incepere a urmariri penale?
Pentru neexecutarea unei hotararii judecatoresti privind plata salariilor s-a abrogat raspunderea penala conf art 261 codul muncii?
Inseamna ca angajatorii rau platnici sunt incurajati sa nu mai plateasa salarii,sa nu mai respecte hotararile judecatoresti,sa nu mai raspunda pentru ilegalitatile lor,nu mai au nici o frica acum!
da in aug 2013