avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate DRAGANLAW

Activitate DRAGANLAW

Gasiti o gazduire, o domiciliere, platiti pe un an si stati linistit, inchideti firma in tihna. Va recomand o mutare de sediu la un cabinet de avocat din acelasi sector in care aveti firma acum. Procedura e rapida, costurile mici. Nu zic ca ar fi singura varianta, dar eu o recomand. Succes!
Banuiesc ca e eroare unde ati scris ca vanzatorul se obliga sa achite... Cum ati facut plata diferentei?
Răspuns la discuția Acte firma
Actualizati-le si le depuneti la Registrul Comertului, deci nu mergeti cu ele asa din anul 2017.
Răspuns la discuția Contestație la executare
Nu se suspenda, va trebui, daca veti considera necesar, sa solicitati si suspendarea executarii pana la solutionarea contestatiei. Sa aveti in vedere, insa, ca trebuie achitata si cautiune.


Va redau mai jos textul de lege din Codul de procedura civila
Art. 718

Suspendarea executării

(1) Până la soluţionarea contestaţiei la executare sau a altei cereri privind executarea silită, la solicitarea părţii interesate şi numai pentru motive temeinice, instanţa competentă poate suspenda executarea. Suspendarea se poate solicita odată cu contestaţia ia executare sau prin cerere separată.
(2) Pentru a se dispune suspendarea, cel care o solicită trebuie să dea în prealabil o cauţiune, calculată la valoarea obiectului contestaţiei, după cum urmează:

a) de 10%, dacă această valoare este până la 10.000 lei;

b) de 1.000 lei plus 5% pentru ceea ce depăşeşte 10.000 lei;

c) de 5.500 lei plus 1% pentru ceea ce depăşeşte 100.000 lei;

d) de 14.500 lei plus 0,1% pentru ceea ce depăşeşte 1.000.000 lei.

(3) Dacă obiectul contestaţiei nu este evaluabil în bani, cauţiunea va fi de 1.000 lei, în afară de cazul în care legea dispune altfel.


Răspuns la discuția intrebare
Veti continua cu mostenitorii defunctului proprietar.
Incercati impacarea. Apoi trebuie stiut ce prevede actul constitutiv, poate la a doua convocare puteti decide.
Răspuns la discuția Legea 164 ANRP
Nu se intelege ceilalti 5 cine sunteti si in ce calitate?
Răspuns la discuția scoatere de sub indiviziune
Cel mai bine este sa va intelegeti, veti merge la notar si acolo veti consfinti intelegerea. Ca sa ramana doar unul, ceilalti vor trebui sa ii dea sulta. Referitor la investitie, de asemenea, intelegerea e sfanta.
Răspuns la discuția Declaratia unica
Dac nu reusiti sa creati contul SPV cu un numar de decizie dupa anul 2013, atunci veti merge la ghiseu dupa ce veti parcurge pasii de inregistrare. Mie personal mi-au cerut procura, pt ca reprezentam pe sora mea.
As vrea sa stiu, sunteti angajati de o agentie de munca tempoara si pusi la dispozitia unei firme din Franta pe o perioada determinata?