avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela007

Activitate Gabriela007

Depinde unde se afla sotul tau. Apostila la noi in tara se pune la sediul MAE din Aleea Alexandru in Bucuresti, e gratuita si ti-o da pe loc
Răspuns la discuția Cetatean strain in Romania
Nu are momentan viza pentru reintregirea familiei. Prezumtiv, daca are astfel de viza si permis de sedere, mai e nevoie de vreo autorizatie pentru a lucra pe teritoriul Romaniei?
Răspuns la discuția Cetatean strain in Romania
este necesar acest aviz in cazul in care cetateanul strain este casatorit cu un cetatean roman?
Răspuns la discuția Cetatean strain in Romania
din Iran
Buna ziua! In ce conditii poate un cetatean strain sa lucreze in Romania, adica ce documente ii sunt necesare? Firmele au conditii speciale pentru a angaja un cetatean strain? De asemenea, poate un cetatean strain sa isi deschida o firma in Romania?
Buna ziua! Se poate oficia casatoria intre un cetatean roman si unul strain pe teritoriul altui stat, in speta Georgia sau Turcia, la autoritatile locale din statele respective?
Buna ziua! Aduc in atentia dvs urmatoarea speta, cu rugamintea de a-mi comunica daca am vreo sansa sa castig in fata instantelor. In urma cu 2 saptamani, am cumparat de pe un site de profil mai multe obiecte de imbracaminte, aflate la reducere, 2 dintre ele de valoare initiala mare (in jur de 3 mii de euro). Dupa reducere, produsele respective aveau pretul de 225 lei fiecare. Comanda mi-a fost acceptata si ulterior, din aceste 2 produse, mi-au fost trimise doar unul. Cu privire la celalalt produs nu am fost notificata, comanda mea fiind pur si simplu anulata. La solicitarea mea cu privire la acest lucru, mi s-a comunicat ca:
"- produsele pe care le comercializam nu sunt produsele noastre, acestea apartin unor furnizori cu care colaboram. Nu avem un magazin cu produsele noastre expuse, furnizorii ne pun la dispozitie un stoc;
- in 99% din cazuri stocurile transmise sunt respectate, insa exista si situatii punctuale cand furnizorul nu ne poate transmite toate produsele promise sau cand anumite produse nu corespund standardelor noastre de calitate, iar in acest caz luam decizia sa nu le mai trimitem.
Comanda dumnevoastra cu numarul .... a continut un produs care din motivele mentionate mai sus nu a putut fi expediat."

La cererea mea, nu mi-au putut pune la dispozitie un document din care sa reiasa faptul ca produsul respectiv nu s-a mai aflat de stocul furnizorului.

Conform termenilor contractuali (cu care am fost de acord) anularea unei comenzi se poate face numai in cazul in care "produsele solicitate nu sunt pe stoc."

Eu, personal, consider ca ofertantul si-a indeplinit partial obligatia si a anulat in mod abuziv si arbitrar restul comenzii (obiectul mai scump). Intentionez sa ma adresez instantei de judecata. Credeti ca as avea sanse de castig?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Autorizatie constructie
V-am raspuns exact la intrebare. Nu am cerut optiuni de efectuare a unei lucrari, ci doar daca am nevoie de autorizatie de constructie. In acelasi timp, am mentionat ca lucrarea va fi din termopan, nu alt material. Acum e randul meu sa spun: ce intreb eu, si ce mi se raspunde. Multumesc pentru timpul dvs.
Răspuns la discuția Autorizatie constructie
Proprietarul va face lucrarea
Răspuns la discuția Autorizatie constructie
A se vedea si aceasta speta, care chiar m-a pus in dificultate:

[ link extern ]